NASA tarafından gerçekleştirilen gezegenlerin yıllık incelemesinde Uranüs ve Neptün’ün yüzeylerinde gizemli fırtınalar görüldü.

Hubble uzay teleskobu güneş sisteminin gaz devlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için başlatılan bir proggram kapsamında her yıl gezegenlerin fotoğraflarını çekiyor. Hubble’ın aldığı son görüntüler Uranüs’ün kuzey kutbunun tamamen muazzam bir “parlak fırtınalı bulut” ile kaplı olduğunu ortaya çıkardı.

Neptün’de ise, 1989’da Voyager 2’nin geçişinde uzay aracının yakaladığı olaya benzer şekilde, yaklaşık 11 bin kilometre boyunca ölçülen koyu bir girdap geliştiği ortaya çıktı.

Uranüs ve Neptün’ün Dünya gibi mevsimleri var, ancak sadece birkaç ay sürmek yerine onlarca yıl boyunca yayılma eğilimindedirler.

Bilim adamları, Uranüs’te toplanan fırtına bulutlarının, ilerleyen mevsimlerin birleşimi ve dev gezegenin sıradışı bir özelliği olduğunu düşünüyor.

Hubble teleskopu tarafından çekilen görüntüler Uranüs (solda) ve Neptün’de (sağda) fırtınalar

Güneş sistemini oluşturan diğer gezegenlerin aksine, Uranüs’ün kutupları gezegenin aşırı eğimli ekseninden dolayı 42 yıl boyunca Güneş ışığına maruz kalır. Yani yaz boyunca güneş kuzey kutbunda neredeyse tamamen parlar, asla batmaz.

Uzmanlar değişikliklerin atmosferdeki hareketleri etkileyen bu mevsimsel değişimden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Neptün’de fırtınaların nasıl oluştuğu belli değil, ancak bilim adamları ilk girdapların gezegenin atmosferinde derinlemesine girmeye başladıklarını, çekirdeğe daha yakın, daha yüksek irtifalara ulaşmadan ve yüzeyde görünmeden önce ortaya çıktıklarını düşünüyor.

Hubble bu uzak gezegenlerin fotoğraflarını çekmeye devam ettikçe, uzmanlar bu uzak gezegenlerde hava durumu modellerinin net bir resmini oluşturabileceklerini umuyorlar.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here