Temmuz ayı, içerisinde yaşanacak olan tam Güneş tutulması, parçalı (kısmi) Ay tutulması ve meteor yağmuruyla birlikte adeta bir gökyüzü şölenine sahne olacak.

2 Temmuz’da, tam Güneş tutulması, 16 Temmuz’da ülkemizden de gözlenebilecek parçalı Ay tutulması ve 29 Temmuz’da zirveye ulaşacak Delta Aquarid meteor yağmuruyla Temmuz ayı adeta bir gökyüzü şölenine sahne olacak.

Ülkemizden gözlenemeyecek olan tam Güneş tutulması 2 Temmuz’da meydana gelecek ve Arjantin ile Şili’den gözlenecek. Ancak 16 Temmuz’da meydana gelecek olan bir başka gökyüzü hadisesi parçalı Ay tutulması ülkemizden rahatlıkla gözlenebilecek.

16 TEMMUZ PARÇALI AY TUTULMASINI GÖZLEMLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Hava muhalefeti olmayan bölgelerde Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulması, Güney yönünde, Türkiye saati ile 21:43:53’te yarı-gölge konisine girmesi ile başlayacak. 23:01:43’te tam bölge konisine giren Ay, 00:30:43’te tutulmanın ortasında olacak. Daha sonra sırasıyla 01:59:39’da tam gölge konisinden, 03:17:36’da da yarı-gölge konisinden çıkacak ve tutulma sona erecek. Ay, Dünya’nın tam gölge konisinden 2 saat 57 dakika 56 saniye, yarı-gölge konisinden ise 5 saat 33 dakika 43 saniye sürede geçecek.

HERHANGİ BİR EKİPMANA GEREK VAR MI?

Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulmasını görmek için herhangi bir ekipman kullanmaya gerek yok ancak gözlemciler bu hadiseyi daha yakından takip etmek için dürbün veya teleskoplar kullanabilir.

DELTA AQUARİD METEOR YAĞMURU 29 TEMMUZ’DA DORUK NOKTASINA ULAŞACAK

Her yıl 27-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Delta Aquarids meteor Yağmuru Marsden ve Kracht kuyruklu yıldızlarından geriye kalan enkazdan kaynaklanır. Kuyruklu yıldızın arkasında bıraktığı enkaz, Dünyanın yörüngesi üzerinde bulunmaktadır. Dünya’nın kütle çekim etkisiyle burada bulunan irili ufaklı taşlar atmosfere müthiş bir hızla girerek yanarlar. Biz bu anlık yanarak kayma olayını “yıldız kayması” olarak nitelendirsek de aslında onlar kuyruklu yıldızdan geriye kalan taş parçalarıdır. Gökyüzünde saatte maksimum 20 meteor görülebilecektir.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here