Pentagon’un araştırma ofisi, ülkenin uydularını incelemek ve onarmak için uzaya robot göndermek istiyor.

Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA, dünyadan 36 bin kilometre ötedeki uydularını onarmak için robot göndermeyi amaçlıyor.

Bugün ABD’nin 36 bin kilometrede (yere eşzamanlı Dünya yörüngesi, GEO) 400’den fazla askeri, hükümet ve ticari uyduları GEO bulunmakta. Bu yüksek irtifa telekomünikasyon, meteoroloji ve bazı askeri uygulamalar için idealdir, Ancak bu uzaklıktaki uyduları bozulduklarında düzeltmek neredeyse imkânsız.

DARPA uzay temelli robotların, özellikle yüksek mesafede bulunan uyduları incelemek ve onarmak için en iyi bahsi sunduğuna inanıyor.

DARPA’ya göre ağırlık, maliyet ve karmaşıklık ekleyen bir şey arızalandığında, üstesinden gelmek için çok sayıda yedek sistemle inşa edilirler. Ancak robotlar onarım yapabilirse, uydular yakın gelecekte daha ucuz ve daha güvenilir hale gelir.

Yüksek irtifada bulunan uyduları tamir etmek çok zor olduğundan, o yörüngeye gönderilecek uydular gönderilmeden önce herhangi bir arızayla karşılaştıklarında sorunun düzeltilmesi için çok sayıda yedek sistemle birlikte gönderilir. Bu da uydulara ayrıca bir ağırlık, maliyet ve karmaşıklık ekler. Ancak robotlar onarım yapabilirse, uydular yakın gelecekte daha ucuz ve daha güvenilir hale gelebilir.

DARPA yetkilileri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Robotik tamirciler, mevcut ABD uzay altyapısı için esnekliği artıracak ve devrim niteliğindeki yeteneklere sahip dönüştürülmüş bir uzay mimarisine doğru atılacak ilk adım olacak. Sonuçta, her sistemin birkaç yıl boyunca onlarca misyon gerçekleştirmesi beklenir.” ifadelerine yer verildi.

Programın yaklaşık beş yıl sürmesi planlanıyor ve DARPA, 22 Mayıs’ta projeye teklif veren firmalarla bir araya gelip konu ile ilgili bir yol haritası çıkaracak.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here