Pentagon, Hindistan’ın anti uydu (ASAT) füze testlerinden kalan enkazın atmosferde yanacağını değerlendirdiğini belirtti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi 27 Mart’ta Dünya’nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu, Hint uzmanların geliştirdiği füzeyle başarılı bir şekilde vurduğunu açıklamıştı. Konu hakkında gazetecilere konuşan NASA Başkanı Jim Bridenstine, Hindistan anti uydu füze testinin uzay istasyonunun yörüngesinden daha yükseğe çıkan 60 adet yörüngesel enkaz yarattığını söyledi.

Bridenstine, “Bu korkunç bir şey, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üstünden geçen bir döküntü (enkaz) gönderen bir olay yaratmak. Ve bu tür bir aktivite, yakın zamanda gerçekleşmesini beklediğimiz uzaya insanlı uçuşların geleceği ile uyumlu değil.” açıklamasında bulunmuştu.

ABD’nin Vekil Savunma Bakanı Patrick Shanahan denemeden bir gün sonra, 28 Mart’ta yaptığı açıklamada, enkazın atmosferde yanacağını söylemişti.

Dün, Bridenstine’nin değerlendirmesinin ardından Pentagon’a önceki açıklamalarının arkasında durup durmadığı soruldu, bakanlı sözcüsü Charlie Summers ise “Evet.” yanıtını verdi.

Pentagon, NASA Başkanı Bridenstine’nin endişelerinde haklı olduğunu ancak uzaydaki enkazın herhangi bir uyduya zarar vermeden atmosferde yanacağının iddiasının arkasında olduklarını belirtti.

Hindistan, uzayda savunmasını artırmayı amaçladığı testte, kendi uydularından birini 300 kilometre yükseklikte yok etmek için yerli olarak geliştirilmiş bir balistik füze engelleyicisi kullandı.

Güvenli Dünya Vakfı’nın (SWF) açıklamasına göre Çin, 2007 yılında kutup yörüngesindeki bir uyduyu vurarak tarihteki en büyük yörüngesel enkaz bulutunu oluşturdu. Vuruş yüksekliği 800 kilometreyi aştığından, ortaya çıkan enkazın çoğu yörüngede kaldı.

Shanahan, geçen hafta Hindistan’ın daha düşük bir rakımda test ettiği anti uydu görevinde benzer bir senaryodan kaçındığına inandığını söyledi.

Ayrıca Hindistan’ın en iyi savunma bilimcisi enkazın 45 gün içinde yanacağını iddia etti.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, “Yörüngedeki varlıkların ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi insanlı uzay uçuşu faaliyetlerinin güvenliğini sağlamak için Hindistan’ın ASAT testinden kalan kalıntıları yakından takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here