NASA, Mars’ın derinliklerine inip Kızıl Gezegen’in jeolojik geçmisini araştırmaya hazırlanıyor. Mars yüzeyinde kazı yapacak olan InSight uzay aracı, 5 Mayıs’ta fırlatılacak. Fırlatma anını buradan canlı olarak izleyebilirsiniz.

NASA’nın Mars yüzeyine düzenleyeceği üçüncü görev InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations), 5 Mayıs’ta fırlatılmak için artık son testlerinden geçiyor. NASA, uzay aracının fırlatılmadan önceki en zor testlerinden birisi olan “termal vakum” testini de geçtiğimiz ay tamamladı.

InSight uzay aracının üreticisi Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamalara göre termal vakum testi yaklaşık 2 hafta sürmüş. Insight’ın 6 aylık Mars yolculuğunda uzayın zorlu koşullarına nasıl tepkiler vereceğini ölçmek isteyen Lockheed Martin, uzay aracını vakumlu bir çemberde benzer koşullar altında test etmiş. Testin muhteşem bir başarıyla sonlandığını ifade eden Lockheed Martin yöneticisi Scott Daniels, uzay aracının artık Mayıs ayındaki kalkış için son hazırlıklarını yapacağanı belirtiyor.


NASA’nın 2010 yılından bu yana geliştirdiği InSight uzay aracı, başarılı bir iniş yapabildiği takdirde Mars’ın iç kısımlarıyla ilgili çalışmalar yapacak. Insight, bu doğrultuda daha önce hiç yapılmamış bir şey deneyerek Kızıl Gezegen’in yüzeyinden merkezine doğru bir kazı işlemi gerçekleştirecek. Uzay aracı bu sayede üzerindeki sismometre ve ısı transfer sondası gibi ekipmanlarıyla gezegenin jeolojik evrimine dair araştırmalar yapacak. NASA, InSight görevinden elde edilecek verilerle beraber hem Mars hem de Güneş Sisteminin diğer kayalık gezegenleriyle ilgili birçok soru işaretinin yanıt bulacağını düşünüyor.

Türkiye’den 90 bin kişi Mars yolculuğu için rezervasyon yaptı

NASA tarafından Sismik ve İç Keşif Araştırması (InSight) için Mars’a göndereceği uzay aracı beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. Bu isimlerin sayısı NASA tarafından açıklandı. Türkiye’den de yoğun bir katılım sergilendi ve ilk beş ülke arasına girdi.

2.5 milyon kişi Mars yolculuğu için online bilet aldı
NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Mars yolculuğuna 2 milyon 429 bin 807 kişinin rezervasyon yaptığı duyuruldu
 
Türkiye ilk 5’e girdi
NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye 90 bin 784 katılımcıyla beşinci sırada. 
 
ABD’nin 676 bin 773 kişiyle rezervasyon sayısında birinci, Çin’in 262 bin 752 kişiyle ikinci ve Hindistan’ın 138 bin 889 kişiyle üçüncü, İngiltere 96 bin 241 kişiyle dördüncü sırada yer alıyor.

NASA InSight aracının Mayıs 2018’de yolculuğuna başlaması ve Kasım 2018’de kızıl gezegene varması bekleniyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here