TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından, Türkiye’de tasarlanıp, üretilen ilk milli yer gözlem uydusu RASAT, yörüngede sekizinci yaşına girdi.

Tasarım ömrü üç yıl olan RASAT, 17 Ağustos 2019 tarihi itibariye yörüngesindeki yedinci yılını doldurmuştur. RASAT,  7 yıl süresinde yörüngesinde 42 bin 529 tur atmış, toplam 2 bin 838 görüntüleme görevi gerçekleştirerek, 15 milyon 383 bin 700 kilometrekarelik alanı görüntüledi.

RASAT uydumuz İsrail’i uzaydan görüntüledi

17 Ağustos 2011’de Rusya’dan fırlatılan RASAT uydusu, güneşe eş zamanlı dairesel yörüngede ve 700 kilometre irtifada bulunmakta. RASAT bu yörünge özelliği sayesinde Dünya’nın her yerinden görüntü alabilmekte ve 7,5 metre siyah-beyaz ve 15 metre çok bantlı uzamsal çözünürlükte süpürçek kameraya sahiptir. Yeniden ziyaret zamanı ortalama 4 gün olan RASAT, 3 eksende kontrol edilebilmektedir. Her bir çerçeve görüntüsünün boyutları 30 km x 30 km olup,  960 km uzunluğuna kadar şeri görüntü alınabilmektedir.

RASAT’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

17 Ağustos 2011’de Rusya’dan fırlatılan RASAT uydusu, güneşe eş zamanlı dairesel yörüngede ve 700 kilometre irtifada bulunmaktadır. RASAT, yörünge özelliği sayesinde Dünya’nın her yerinden görüntü alabilmektedir. 7,5 metre siyah-beyaz ve 15 metre çok bantlı uzamsal çözünürlükte süpürçek kameraya sahiptir. Yeniden ziyaret zamanı ortalama 4 gün olan RASAT, 3 eksende kontrol edilebilmektedir. Her bir çerçeve görüntüsünün boyutları 30 km x 30 km olup 960 km uzunluğuna kadar şerit görüntü alınabilmektedir.

RASAT’IN UZAYDAN GÖRÜNTÜLEDİKLERİ BAZI YERLER:

Yerli uydumuz RASAT, Yunan adalarını uzaydan görüntüledi

Yerli uydumuz RASAT, İstanbul boğazını görüntüledi

RASAT uydumuz İsrail’i uzaydan görüntüledi

Yerli gözlem uydumuz RASAT, İzmir’i uzaydan görüntüledi

Rasat uydumuz, Pendik, Yalova, Gebze ve Bursa’yı görüntüledi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here