Kara delik, dev bir çökmüş yıldızdır. O kadar yoğun ve karanlıktır ki, ışık bile onun çekiminden kurtulamaz. Yani içine düştüğünüzde ezilmeyi beklersiniz, ama aslında başınıza gelecekler bundan biraz daha tuhaf olacaktır…

En kötü kara delikler, küçük olanlarıdır. Eğer kara deliğe kafa üstü düşerseniz, kafanızdaki çekim ayaklarınızdakinden daha güçlü olacaktır, ki bu da sizi spagetti gibi uzatacaktır. Fakat duyacağınız acı geçicidir.

Eğer büyük bir kara deliğe düşecek olursanız, çekim kuvveti daha dengeli olacaktır. Bu da sizi spagetti olmaktan kurtaracaktır, fakat bu sefer de muhtemelen yanıp kül olacaksınızdır.

Kara deliğe doğru süzüldüğünüzü izleyen bir arkadaşınız varsa, önce deliğin sınırına kadar gittiğinizi, ardından da bir gevrek olana kadar yandığınızı görecektir. Evrende hiçbir bilginin (sesin, hareketin) kaybolmayacağından dolayı, kara deliğe girmeden önce imha edilmeniz gerekiyor.

Olaylar arkadaşınızın değil de sizin gözünüzden yaşandığında ise, hiçbir şey hissetmeden kara deliğin sınırından geçebilirsiniz.

Tuhaf olan, kime sorulduğuna göre değişen bu her iki hikaye de doğrudur. Arkadaşınız, sizin yandığınızı söyleyecektir; siz ise kara delikten geçtiğinizi söyleyeceksinizdir.

Hangisinin gerçekten doğru olduğunu ise hiçbir zaman öğrenemeyebiliriz.

➤ İLGİNİZİ ÇEKEBEİLİR: KARA DELİK NEDİR, NASIL OLUŞUR?

➤ BİLİM İNSANLARI BUGÜN İLK KEZ BİR KARADELİĞİN GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYINLAYACAK: CANLI YAYIN

TM Dijital Haber Merkezi – Osman Özdemir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here