Güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter bu akşam dünyaya en yakın konumda olacak. Ve bundan dolayı en parlak ve en gözlenebilir halini alacak.

Ay boyunca Terazi takımyıldızında bulunacak olan Jüpiter gezegeni, bu akam saat 20’den itibaren güneydoğu yönünde gözlenebilecek olup, saat 4 civarında batana kadar gece gökyüzünde bulunacak. 9 Mayıs gecesi karşıkonumda bulunacak olan Jüpiter en gözlenebilir halde olacak.

Türkiye’den saat 20.00’dan sonra Doğu/Güneydoğu yönünden doğacak olan jüpiter, gece saat 04.00 civarına kadar gökyüzünde olacak

Jüpiter
Güneş Sistemi’nde yer alan en büyük gezegendir. Güneşe uzaklık bakımından beşinci gezegen olan Jüpiter büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmekte.

Orta dereceli bir teleskopla Jüpiter’in büyük uydularını görebilmek mümkün olacak

Jüpiterin güneşten ortalama uzaklığı 778 milyon kilometre. Bilinen 63 doğal uydusu vard. İo, Europa, Ganymede, Callisto bu uyduların en büyüklerindendir. Jüpiter dünyanın yaklaşık 1.000 katı bir büyüklüğe sahip.

Yoğunluğu nispeten düşüktür. Jüpiter’in 4 büyük uydusu olan İo, Europa, Callisto ve Ganymede 1610 yılında Galileo Galilei tarafından keşfedilmiştir. Bu aynı zamanda dünya dışında başka bir gezegenin uydusu olduğunun da ilk kez anlaşılmasıdır.

Jüpiter’in uyduları oldukça ilginç özelliklere sahiptir. İo Güneş Sistemi’ndeki en büyük volkanik aktiviteleri üretirken, Europa’nın ise buzla kaplı yüzeyinin altında su dolayısıyla hayat olabileceği konusunda görüşler bulunmaktadır.

Jüpiter, gaz devlerinde sıklıkla rastlanan ve yıllarca sürebilen fırtınalara sahiptir. En bilinenleri; en az 340 yıldır devam eden ve 4 dünya büyüklüğündeki Büyük Kırmızı Leke’dir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here