Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in geliştirdiği, dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, bu gece ilk ticari uçuşunu yapacak.

Tesla’nın üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk’a ait roket olan Falcon Heavy, ticari bir lansman için ilk kez kullanılacak. Falcon Heavy, Lockheed Martin tarafından üretilen Arabsat 6A iletişim uydusunu yörüngesine gönderecek.

Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden 12 Nisan Cuma gunu Türkiye saati ile 01:35’te fırlatılacak.

Lockheed Martin tarafından Suudi Arabistan için üretilen Arabsat 6A uydusu, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’ya televizyon, internet ve cep telefonu hizmetleri sunacak.  Yaklaşık 6 bin kilogram ağırlığındaki uydunun 15 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

Falcon Heavy’nin ilk ticari uçuşunu buradan canlı izleyebilirsiniz:

UZAYA ARABA GÖNDERMİŞTİ

Tesla ve SpaceX’in sahibi olan Musk, geçtiğimiz yıl Falcon Heavy roketinin ilk lansmanında Tesla spor arabasını uzaya göndermişti.

➤ İLGİLİ HABER: ELON MUSK’IN YENİ CANAVARI MOTORLARI ATEŞLEDİ

Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturmuş, “Starman” adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu olmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here