Çin’in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından kontrolsüz bir şekilde yöründesinde ilerliyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın son araştırmasına göre, Tiangong-1’in tahmini düşüş enlemleri belirlendi. Buna göre Tiangong-1 43 Kuzey ile 43 Güney enlemleri arasına 30 Mart – 3 Nisan arasında düşecek.

Çin’in düşen uzay istasyonu Tiangong-1 Dünya atmosferinde kaçınılmaz bir kırılmaya doğru ilerlerken Almanya’daki araştırmacılar istasyonun nereye ve ne zaman düşeceğini daha iyi tahmin edebilmek için istasyona yakından göz atıyorlar.

Fraunhofer Yüksek Frekans Fiziği ve Radar Teknikleri Enstitüsündeki (Fraunhofer FHR) bilim adamları, dünya çapında en güçlü radarlardan biri olduğunu söyleyen bir izleme ve görüntüleme radar sistemi kullanarak 8.5 tonluk uzay istasyonu modülünü izliyorlar . Onların gözlemleri Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Alman Uzay Durumsal Farkındalık Merkezi’nin tahminlerini bildirmeye yardımcı oluyor.

Fraunhofer FHR’ye göre, Tiangong-1, radar görüntüleri elde edildiğinde Dünya’nın yaklaşık 270 mil (270 km) üzerinde bir yörüngede, yaklaşık 18.000 mil (29.000 km / s) hızla ilerliyordu. Araştırmacılar ayrıca, ESA’nın bir komisyonu altında istasyonun rotasyonunu izliyorlar. Rotasyon, uzay istasyonunun Dünya’ya ne zaman düşeceğini belirleyen faktörlerden biri. Tiangong-1’in yörüngesel eğimi altında (43 derece kuzey ve 43 derece güney enlemleri arasında) bir yere düşmesi bekleniyor.

Fraunhofer FHR temsilcileri yaptıkları  açıklamada , “Daha doğru bir etki noktası, gerçek olaydan yalnızca birkaç gün önce tahmin edilebilir, çünkü atmosferin frenleme etkisi bir dizi faktörden etkilenir. Bunlar Tiangong-1’in doğal dönme hızını, birkaç parçaya ayrılma biçimini, ayrılma zamanını ve uzayda gerçek hava koşullarını içerir.”

Enstitünün izleme ve görüntüleme radar sistemi, Ku-band ve I-band radyo frekanslarında Tiangong-1’i izlemek için sinyaller kullanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here