İsrail’in 11 Nisan’da Ay’a indirmeyi planladığı Beresheet isimli uzay aracı, perşembe günü yaptığı başarılı “Ay yakalama” manevrasından sonra Ay’a 200 kilometre mesafeye kadar yaklaştı.

İsrailli uzay şirketi SpaceIL, Beresheet (İbranicede Tevrat’ın birinci kitabı) isimli uzay aracını 22 Şubat’ta SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Cape Canaveral Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatmış ve yaklaşık iki ay sürecek olan Ay yolculuğunu başlatmıştı. Araç, Ay’ın yörüngesinde alçalarak dönmeye devam ediyor. Yapılan açıklamada, aracın Ay’a olan mesafesinin 200 kilometreye kadar indiği belirtildi.

Beresheet, yaklaşık bir aylık yolculuğunun ardından 20 Mart’ta Ay yörüngesine girmiş, 4 Nisan’da ise başarılı bir yörünge yakalama manevrası gerçekleştirmişti.

Uzay aracı, üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera ile Ay’dan yaklaşık 470 kilometre uzaklıktayken Dünya’dan fotoğraflanamayan perspektifte Ay yüzeyinin nadir bir görüntüsünü çekti. Fotoğraflarda Ay’ın kraterleri ve arka planda Dünya’nın bulunduğu yakın bir çekim de görülüyor.

DÜNYA’NIN FOTOĞRAFINI DA GÖNDERDİ

Beresheet, yolculuğu esnasında 5 Mart’ta Dünya’dan yaklaşık 38 bin kilometre uzaklıktayken Dünya’nın tamamının tek bir karede bulunduğu fotoğrafını göndermişti.

BERESHEET UZAY ARACININ ÖZELLİKLERİ

Beresheet isimli uzay aracı 600 kilogram ağırlığında ancak bu ağırlığın çoğu Ay’a gitmek için kullanılacak yakıttan oluşuyor. Araç Ay’a iniş yaptığı sırada yaklaşık 200 kilogram ağırlığında kalacak. Araçta yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar çekmek için kamera ve bazı bilimsel deneylerde kullanılacak manyetometre ve reflektör gibi malzemeler bulunuyor. İsrail araca ayrıca küçük bir disk yerleştirdi; bu diskte, İsrail bayrağı, İbranice şarkılar, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ve İsrail ulusal marşı bulunuyor.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here