29 Mart Perşembe günü 4 ülkeden 4 roket uzaya fırlatılacak. ABD’den Flacon 9 Roketi Iridyum uydusunu, Çinden Long March 3B roketi Beidou navigasyon uydu çiftini, Rus Soyuz roketi EMKA uydusunu, Hint GSLV Mk.2 roketi ise GSAT 6A uydusunu yörüngesine fırlatmak için havalanacak.
Ülkeler Uzay yarışında hız kesmeden yoluna devam ediyor. Bu yarışta aynı günde 4 farklı ülkenin lansmanı olması oldukça dikkat çekici bir ayrıntı olarak karşımıza çıktı. Ülkeler, roketler ve yörüngesine yollayacağı uyduları sırasıyla tanıyalım.


Falcon 9 Iridium NEXT-5
Falcon 9, merkezi Kaliforniyanın Hawthorne şehrinde olan SpaceX şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen yeniden kullanılabilir bir fırlatma araçları ailesidir. Iridium uyduları ise uydu telefonlarının ve çağrı cihazlarının birbirleriyle olan bilgi ve ses akışını sağlamak için Dünya’nın yörüngesine oturtulmuş uydulardır. İlk planlanan sayıları 77 olduğu için uydulara o atom numaralı element olan İridyum adı verilmiştir. Her bir uydu numaralarla adlandırılır. Falcon 9’un İridyum-NEXT (41-50) misyonu 29 Mart perşembe günü Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yapılacak.


Long March 3B Beidou
Çin’in Long March (Uzun Yürüyüş) roketi Çin Halk Cumhuriyeti uzay programı bünyesinde 1970 yılından bu yana kullanılan taşıyıcı roket serisidir. Fırlatacağı Beidou uydusu ise Çin’in Uydu Konumlandırma Sistemine ait 30 ve 31. uyduları olacaktır. 29 Mart perşembe günü ülkenin güneybatısındaki Xichang Uydu Lansman Merkezi’nden Fırlatılacak.


Rus Souz 2-1v EMKA
Soyuz roketi, Uzay Yarışı yıllarında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve halen Rusya tarafından kullanılmaya devam edilen fırlatma aracı. Sergey Korolyov’un tasarım bürosu OKB-1 tarafından eski Vostok roketleri temel alınarak geliştirildi ve 1966’da kullanıma sunuldu. Soyuz programının bir parçası olarak Soyuz uzayaraçlarını fırlatmakta kullanıldığı gibi, Progress ikmâl araçlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasını da sağlamakta.


EMKA uydusu ise Rus Bilimsel Elektromekanik Araştırma Enstitüsü (VNIIEM) tarafından geliştirilen ve bilinen en küçük keşif uydusu olması palnlanıyor. Lansman 29 Mart perşembe günü Rusya’nın Kazakistan2da bulunan Baykonur Uzay Üssü’ünde gerçekleşecek.


GSLV Mk.2 GSAT 6A
Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) uydu fıtlatma faaliyetlerinde kullandığı GSLV roketi geçtiğimiz yıl 640 ton ağırlığındaki GSLV Mark III modeli ile kendi standartlarını en ağır roket lansmanını yapmıştı. GSAT-6A uysusu ise yüksek güçlü bir S-bant iletişim uydusudur. Görev ömrü yaklaşık 10 yıl olacak olan uydun aynı zamanda, uydu tabanlı mobil iletişim uygulamalarında kullanılabilecek 6 m S-Bant Kırılmaz Anten, el terminalleri ve ağ yönetim tekniklerinin gösterilmesi gibi teknolojilerin geliştirilmesi için bir platform sağlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here