Ağustos ayı içerisinde yılın en görkemli göktaşı yağmuru olan Perseid meteor yağmuru olacak. 2019 Ağustos ayında gökyüzünde neler var? sorusu Ağustos ayına ayına girilmesinin ardından gökyüzü meraklıları tarafından araştırılıyor. Ay, 1 Ağustos tarihinde yeniay, 7 Ağustos tarihinde ilkdördün, 15 Ağustos tarihinde dolunay, 23 Ağustos tarihinde sondördün, 30 Ağustos tarihinde tekrar yeniay evresinde olacak. Yer’den uzaklığı 2 Ağustos tarihinde enberi noktasında 359 bin 397 kilometre, 17 Ağustos tarihinde enöte noktasında 406 bin 243 kilometre olacak. Ağsutos ayı içerisinde yılın en görkemli göktaşı yağmuru olan Perseid meteor yağmuru da olacak. Peki, Perseid meteor yağmuru ne zaman? Saat kaçta? Türkiye’den izlenebilecek mi? sorularının cevabı ve detaylar haberimizde…

2019 YILININ EN GÖRKEMLİ GÖKTAŞI YAĞMURU AĞUSTOS AYINDA ZİRVEDE OLACAK

17 Temmuz – 24 Ağustos 2019 tarihinde yaşanan Perseid meteor yağmuru 12-13 Ağustos 2019 tarihinde zirveye ulaşacak ve saatte yaklaşık 50 ila 100 göktaşı görülebilecek.

2019 YILINDA PERSEİD GÖKTAŞI YAĞMURUNUN İZLENEBİLİRLİĞİ NASIL OLACAK?

Ay, meteor yağmurunun zirve noktasında Dolunay evresine oldukça yakın olacak. Ay’ın ışığının etkisiyle meteor yağmurunun görünürlüğü azalacak. Fakat Ay’ın batışı ile birlikte Güneş doğana kadar oldukça net bir görüş elde edilebilecek.

PERSEİD GÖKTAŞI YAĞMURU NASIL İZLENEBİLİR?

Perseid meteor yağmurunu izlemek için gün batımının ardından Kuzey yönü ufuk çizgisine bakmanız gerekiyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise, meteor yağmurunun gözlem bölgesi Kuzey-Doğu yönüne ve daha yüksek rakımlara doğru kayacak.

PERSEİD GÖKTAŞI YAĞMURUNUN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Perseid, oldukça fazla meteor geçişine sahne olması ve her yıl seviyesini koruması sebebiyle, Kuzey Yarımküre’de en çok beklenilen meteor yağmuru olarak kabul edilir.

2019 PERSEİD GÖKTAŞI YAĞMURU SAAT KAÇTA İZLENEBİLİR?

Göktaşı yağmuru gökyüzünün her yerinde görülebilir, ancak kuzeydoğu yönünde daha da yoğun görülmesinin sebebi ise; “Göktaşlarının gökyüzünde izlediği yol bir gök atlası üzerine çizilirse, tüm bu yolların aynı noktada kesiştiği görülür” şeklinde açıklanıyor. Tüm göktaşları gökyüzünde sanki bu noktadan fırlatılıyormuş gibi görülürler. Gökyüzündeki bu noktaya, saçılma (radyan) noktası denir ve o geceki göktaşı yağmuru bu saçılma noktasının bulunduğu takımyıldızın adı ile anılır. Perseid meteor yağmuru ise, bu hadiseye ismini veren Perseus takımyıldızının yakınlarında gerçekleştiğinden Perseid göktaşı yağmuru ismini almıştır.

Perseid meteor yağmurunun en yoğun olduğu bölge olan saçılma (radyan) noktası Türkiye saati ile 21:50 civarında kuzeye yakın kuzeydoğu yönünden doğacak

Perseid meteor yağmurunun en yoğun olduğu bölge olan saçılma (radyan) noktası ilerleyen saatlerde Türkiye saati ile 00:30 civarında kuzeydoğu yönüne ilerleyecek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here