29 Nisan 2017 tarihinden bugüne Türkiye’de Wikipedia’ya erişim engelli durumda. Kullanıcıların Wikipedia’ya erişmek için alternatifi olan WikiZero ise kapatılacak. Peki WikiZero’nun yeni adresi ne alacak? Wikizero tarafından yapılan duyuruda, Wikipedia’ya erişim için yeni alan adları sunuldu. İşte o erişim adresleri:

Erişim engeli olan Wikipedia’ya WikiZero olarak bilinen, 0wikipedia.org alan adıyla erişim sağlanılabiliyordu. WikiZero, Twitter üzerinden bir duyuru yayımlayarak, hukuki bir sebepten ötürü alternatif alan adının kaldırılacağını açıkladı. 

İşte, WikiZero’nun sunduğu alternatif erişim adresleri:

-00wikipedia.org

-1wikipedia.org

-2wikipedia.org

-Zwikipedia.org

WİKİPEDİA NEDİR?
2001 yılında kurulan Wikipedia, kullanıcılar tarafından ortaklaşa oluşturulan ve birçok dilde içeriğin olduğu ücretsiz bir internet ansiklopedisi olarak internetin en çok ziyaret edilen web siteleri arasında yer alıyor.

WİKİZERO NEDİR?
Türkçe Vikipedi, Vikipedi’nin Türkçe sürümüdür. Aralık 2002’de başlatıldı.

30’uncu en büyük Vikipedi sürümüdür.[2] Mart 2003’te ilk yazılan maddesi olan Cengiz Han’dan bu yana; 18 Nisan 2019 günü İstanbul saatine göre saat 13:54 itibarıyla 326.277 maddeye ulaşmıştır.

Tam olarak 1.029.757 kayıtlı kullanıcısından 852 kadarı aktiftir, 25 hizmetlisi, 6 bürokratı, 2 denetçisi, 3 gözetmeni ve 339 devriyesi vardır, açıldığı günden beri 20.492.939 kez katkıda bulunulmuştur.[3]

Kasım 2006’da Altın Örümcek Web Ödülleri’nin fen kategorisinde aday olarak gösterildi. Ocak 2007’de bu yarışmada “En İyi İçerik” ödülünü kazandı. Ödül 25 Ocak 2007’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir törenle verildi.[4]

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen 29 Nisan 2017 tarihli idari tedbir kararı sonucu Vikipedi’nin tüm dil sürümlerine olduğu gibi Türkçe Vikipedi’ye de Türkiye’den erişim engellenmiş durumdadır.

Erişime engellenen maddeler
Türkçe Vikipedi’de bulunan bazı maddeler, 17 Kasım 2014 tarihinden itibaren Türkiye’deki kullanıcıların erişimine engellendi. Bu engelleme URL tabanlı olup sadece HTTP bağlantılar üzerinde etkili olmuştur. Vikipedi ve kardeş projelerinde 2013 yılından beri kayıtlı kullanıcılar için HTTPS sistemi güvenlik nedeniyle zorunlu olduğu için bu engelleme onları etkilememiştir. 12 Haziran 2015 tarihinde Wikimedia Blog’u üzerinde yapılan duyuruda Wikimedia Vakfı 2011 yılından beri üzerinde çalıştıkları HTTPS şifreleme sisteminin tüm projelerde ve tüm kullanıcılar için aktifleştirildiğini kamuoyuna açıkladı. Böylelikle sadece anonim kullanıcıları etkileyen erişim engelleme durumu tek taraflı olarak kaldırılmış oldu. Ayrıca Vakıf yaptığı açıklamada HTTPS şifreleme sistemine geçişin, hükûmetlerin uyguladığı erişim engellemelerini kaldırmanın yanı sıra kullanıcıların internet trafiğinin hükûmet, internet sağlayıcı veya üçüncü grup kişiler tarafından takip edilmesini, değiştirilmesini ya da kullanıcı bilgilerinin çalınmasını da zorlaştırdığını söyledi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here