SpaceX’in kurucusu ve Tesla CEO’su Elon Musk, Amazon’un sahibi ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’a “kopyacı” dedi.

Dünyanın en değerli şirketi olan Amazon’un sahibi Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde, Blue Origin firması ile daha geniş kapsamlı bir internet ağı kurmak için uzaya 3 bin 236 uydu göndereceğini açıkladı. SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, Bezos’un bu projesi ile ilgili sosyal medyada çıkan bir habere “Jeff Bezos kopyacı” yorumunu yaptı.

Elon Musk’ın bu yorumu yapmasının sebebinin ise kendisinin 2016 yılından bu yana hayata geçirmeyi planladığı ve 2018 yılında resmen duyurduğu Starlink projesi olduğu düşünülüyor. Musk, bu projesiyle daha geniş kapsamlı bir internet ağı kurmak için uzaya yaklaşık 4 bin uyduyu göndermek istiyor.

İki projenin de birbirine benzer olması ve Musk ile Bezos’un ticari bir yarışta olması, bazı zamanlar sosyal medyaya bu şekilde yansıyor. Ancak işin aslı, bu proje ne Bezos, ne de Musk’ın orijinal projesidir. Çünkü daha önceden Google’ın eski yöneticilerinden Greg Wyler tarafından kurulan OneWeb şirketinin projesi dâhilinde dünyanın her yerine uzaydan internet erişimi sağlanması amaçlanarak 2015 yılında OneWeb şirketi kuruldu.

OneWeb; Airbus, Bharti, Coca-Cola, Hughes, Virgin Group, Qualcomm ve SoftBank’ın 1,7 milyar dolar yatırım yaptığı bir projedir. Bu proje, dünyanın her köşesinde internet erişimi sağlanması için ilk uydularını 2019’un şubat ayında gönderdi.

OneWeb uydu projesi kapsamında 125 kilogram ağırlığında yaklaşık 600 uydu dünyadan bin 200 kilometre uzaklıkta bir yörüngeye yerleştirilecek. Her uydu, yüksek verimlilikteki Ku-bant yükünü kullanarak evlere ve mobil platformlara internet erişimi sağlamak için saniyede en az 8 gigabit veri sağlayacak.

Musk’ın Starlink projesi ve Bezos’un uzaydan internet projeleri birbirine çok benzeyebilir, ancak kimin kopyacı olduğunu kestirmek pek de zor değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here