2019 YKS sınavında birinci kim oldu? sorusu, sonuçların açıklanmasıyla birlikte merak edilmeye başlandı. ‘2019 TYT AYT sınavında kaç kişi tam puan aldı, birinci kim oldu?’ soruları sorgulanmaya başlandı. YKS Türkiye birincisi 2019, YKS 1. si kim oldu, nereye yerleşti? sorularının cevabı ve detaylar haberimizde…

2019 YKS (TYT VE AYT) SINAVINDA KAÇ KİŞİ BİRİNCİ OLDU?

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

YKS sınav sonuçları açıklandı. YKS yani TYT, AYT sınav sonuçlarının ardından ‘YKS sınavında kim birinci oldu?’ sorusu da araştırılıyor. 2019 YKS eşit ağırlık bölümü birincisi, 500 tam puan yapan Cuma Taş oldu. 

YKS EA BİRİNCİSİ BİRİNCİSİ BELLİ OLDU

2019 YKS sınav sonuçlarına göre eşit ağırlık puan türünde 500 tam puan alan Cuma Taş, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde okumak istediğini açıkladı. Oradan mezun olduktan sonra da devletin önemli kademelerinde çalışıp, diplomat olmak istediğini belirten Cuma Taş, YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) tüm sorulara doğru yanıt vererek EA puan türünde 500 tam puan aldı. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi olan Cuma Taş, Türkiye birinciliğini elde ederek, büyük bir başarıya imza attı. Sınava düzenli ve planlı çalışarak hazırlandığını ifade eden Cuma Taş, çok çalışmanın her zaman başarı getirmediğini öne sürerek, planlı çalışmanın daha doğru olduğunu vurguladı.

DİPLOMAT OLMAK İSTİYOR

Cuma Taş, YKS sınavına hazırlanırken sosyal aktivitelere de zaman ayırdığını vurgulayarak, sınava hazırlanırken yoğun çalışmanın insanı bunalttığını anlattı. Bundan dolayı dinlenme ihtiyacı duyulduğunu aktaran Cuma Taş, boş zamanlarında ailesiyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirdiğini kaydederek, okuldaki sosyal aktivitelere de katılmayı ihmal etmediğini belirtti. Başarılı olmak adına adayların sınava hazırlık döneminde kaygı ya da stres olmamaları gerektiğini aktaran Cuma Taş, heyecan yapmadan, sakin bir biçimde şekilde, herkesin kendisine güvenerek sınava girmesi gerektiğini kaydederek, ailesinin ve çevresinin kendisine güvendiğini hissettiğinde kendisine olan güveninin de arttığını bildirdi.

Gelecekte diplomat olmak istediğini yineleyen Cuma Taş, yıllardır hayalini kurduğu üniversite ve bölümde okuduktan sonra diplomat olarak çalışmak istediğini tekrarladı.

SÖZEL BÖLÜMCÜSÜ DE 18’LİK ALPTUĞ

Alptuğ Karakoyunlu, YKS sözel puan türünde 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Konuları derste anladığını vurgulayan Alptuğ Karakoyunlu, başarının sırrını da açıkladı: öz güven… 18 yaşındaki Alptuğ Karakoyunlu, sözel puan türünde 500, kendi alanı olan eşit ağırlıkta ise 491,86 puan alarak, eğitim gördüğü Antalya Anadolu Lisesi’ndeki öğretmenlerini ve arkadaşlarının göğsünü kabarttı.

Eşit ağırlık bölümünde derece yapmaya çalışırken sözel puan türünde Türkiye birinciliğini elde eden Karakoyunlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınava hazırlık sürecinin keyifli geçtiğini, hiç zorlanmadığını söyledi. Antalyaspor’un altyapısında lisanslı sporcu olan Karakoyunlu, “Sinemaya, halı saha maçına da gittim, bilgisayarda da oynadım.

Ben kendimi bildiğim için ona göre çalıştım. Herkes kendi potansiyeline göre çalışma programı belirlemeli. Ben konuları görsel anlamda çalışınca daha iyi anlıyorum, başkası okuyarak anlayabilir. İzin günlerimi kendime ayırdım, tatilimi de yaptım. Derslerde konulara çok iyi odaklandığım için sonradan yük olmadı. Konuları derste anlıyordum.

Bence başarının sırrı öz güven.” diye konuştu. Hukuk fakültesini kazanmak istediğini belirten Karakoyunlu, bu alanda okuyup, ileride başarılı bir hukukçu olmak istediğini vurguladı. Ailesinin baskı kurmadığını, hiç stres yaşamadığını aktaran Karakoyunlu, “Aslında eşit ağırlık bölümünden derece yapmaya çalışıyordum, sözelden gelen birincilik beni şaşırttı, bunu beklemiyordum. Tercihimi eşit ağırlıktan yapacağım.

İyi bir hukukçu olmak istiyorum.” dedi. Baba Azmi Karakoyunlu ise oğlunun her zaman başarılı olduğunu, Türkiye birinciliğiyle gurur duyduklarını dile getirdi

YKS eşit ağırlık şampiyonu tek tercihle Hukuk Fakültesine yerleşti

Antalya’da yaşayan 18 yaşındaki Alptuğ Karakoyunlu, YKS’de sözel puan türünde 500, kendi alanı olan eşit ağırlıkta ise 491,86 puan aldı. Sözel puan türünde Türkiye birinciliğini elde eden Karakoyunlu, bir çok özel üniversiteden teklif gelmesine rağmen yaptığı tek tercih olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşti. Karakoyunlu, amacının Cumhuriyet Savcısı olmak olduğunu belirtti.

“DERSİ DERSTE DİNLEDİM”

Karakoyunlu, başarısının temelinde derslerini eksik bırakmaması ve dersi derste dinlemek olduğunu kaydetti. Sürekli ders çalışmadığını ve sosyal hayatına devam ettiğini aktaran Karakoyunlu, “Son senemde okulumun futbol takımındaydım. Etkinliklerle stres attım. Çalıştım ve karşılığını aldım. Eşit ağırlık öğrencisiyim ama sorularım bitince sözele bakmak istedim. Yaptım ve hepsi doğru geldi. Sözelde Türkiye birincisi, eşit ağırlıkta dördüncü oldum” diye konuştu. Eğitim hayatı boyunca hep devlet okullarında öğrenim gördüğünün altını çizen Korakoyunlu, üniversite hayatında da bu yolda ilerlemek istediği için devlet üniversitelerine tercihinde ağırlık verdiğini belirtti.

“TEK TERCİH”

Koç ve Galatasaray Üniversitesini İstanbul’a gidip incelediğini anlatan Altuğ Karakoyunlu, “Tercihimi Galatasaray Üniversitesinden yana kullandım. Bir tercih yaptım ama tek sıkıntı sistemsel bir hata olabilirdi. Ama olmadı Galatasaray Üniversitesine Hukuk Fakültesine yerleştim. Cumhuriyet Savcısı olmak için de çalışmalarımı sürdüreceğim” şeklinde konuştu. Hukuk Fakültesini kendisine daha yakın gördüğünü dile getiren Karakoyunlu, hukuku seçmesinin temelinde insanların hakkını savunup ve korumasının kendisi için önemli olduğunu kaydetti.

“OĞLUMU SIKMADIM”

Baba Azmi Karakoyunlu, oğlunun başarısından dolayı hem mutlu hem de gururlu olduğunu söyledi. Oğluna eğitim hayatında başarılar dileyen Karakoyunlu, “Oğlum Kumluca’nın, Antalya’nın gururu oldu. Bizim eğitim almamızı sağlayan rahmetli annemin mekanı cennet olsun. Oğlum bugüne kadar devlet okullarından geldi. Bugünde tercihi devlet üniversitesinden yana kullandı ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. Fakültesine birincilikle girdi” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here