Ağustos’ta son bulan LGS nakil işlemlerinin ardından, nakil sonuçları büyük bir heyecanla beklenmeye başlandı. LGS lise nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS nakil sonuçları saat kaçta ve nereden açıklanacak? soruları öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. Ve LGS tercih sonuçları MEB’in son dakika açıklamasının ardından erişime açıldı. LGS nakil sonuçları açıklanma saati, LGS 2. nakiller ne zaman başlayacak? sorusunun cevabı ve tüm detaylar haberimize…

LGS tercih sonuçları için geri sayım heyecanı başladı. Lise 1. nakil işlemlerinin başvuruları geçen hafta cuma günü tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1. nakil işlemlerine dair başvurular 29 Temmuz ve 2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. LGS tercih sonuçları MEB son dakika açıklamasının ardından erişime açıldı. İşte sonuçlar ve detaylar…

LGS TERCİH SONUNUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS NAKİL SONUÇLARI

LGS nakil işlemleri 29 Temmuz – 02 Ağustos 2019 tarihleri aralığında yapıldı. Sonuçlar 5 Ağustos tarihinde açıklandı.

Hiçbir yere yerleşemeyen ya da istediği tercihlere girmeyenler için nakil dönemleri yapılacak. Nakiller iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

LİSE NAKİL TARİHLERİ

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos’ta yapılacak. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos’ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabilecekler.

LGS 2. NAKİL İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Birinci nakil başvuru dönemi 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. İlk yerleştirmede yerel yerleştirme tercihlerinden birine yerleşen adayların tekrar tercih yapma zorunluluğu bulunmuyor.

İkinci nakil başvuru dönemi ise 5-8 Ağustos tarihleri arasında. Birinci nakil başvurularına ek olarak ikinci nakil başvuruları döneminde öğrenciler isterlerse Merkezi Eğitim Merkezlerini de tercih listelerine ekleyebilecekler. Yerleştirmeye esas nakil döneminde bir okula yerleşemeyen öğrencilerin 19-23 Ağustos’ta il-ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekecek. Sonuçları ise 6 Eylül’de duyurulacak.

LGS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

İlk yerleştirme döneminde sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmiş iseniz nakil tercihlerinde yeniden yerel yerleştirme tercihinde bulunmanız gerekmiyor. Sınavla öğrenci alan ve daha çok istediğiniz en çok üç okul seçip okulunuza giderek başvuru yapmanız yeterlidir.

Yerel yerleştirme ile bir okula yerleştirilmiş ancak sınavla öğrenci alan bir okula yerleştirilmek istiyorsanız, kendi puanınıza yakın okullardan en çok üç okul tercih edip okulunuz aracılığı ile tercih işlemlerinizi onaylatmanız yeterli.

Merkezi yerleştirme ile bir okula yerleştirilememiş, yerel yerleştirme ile yerleştirildiğiniz okuldan da memnun değilseniz hem yerel yerleştirme hem de puanınıza yakın okulları seçmek kaydıyla merkezi yerleştirme için 3’er okul seçerek okulunuz aracılığı ile tercih başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

İlk yerleştirme döneminde hiçbir okula yerleştirilmemiş veya ilk tercih döneminde başvuruda bulunmamış iseniz; Yerel yerleştirme için 3 okul, merkezi yerleştirme için kendi puanınıza yakın okullardan 3 okul, pansiyonlu okullardan 3 okul ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinden okul seçebiliyorsunuz.

Nakil tercih başvurularını ilk tercih döneminde olduğu gibi yine okulunuz aracılığı ile yapmanız gerekiyor. Okul tarafından onaylanmayan başvurular geçersiz sayılacaktır.

İLGİLİ HABER: 2018 ve 2019 LGS soruları | 2019 LGS soruları PDF | LGS’de tercih yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here