Mazot gübre desteği sorgulama 2020 ve Mazot gübre destek ne zaman ödenecek?” gibi soruların cevabı araştırılıyor. Mazot gübre desteğinin ne zaman ödeneceği ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. 2020 yılı mazot gübre desteği ne kadar? Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları gerekiyor. Kaydını yaptıran ve bu desteklerden faydalanmak için hak kazanan vatandaşlar 21 Şubat tarihinden itibaren ödemelerini alabilecekler.

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

MAZOT GÜBRE DESTEĞİNİ E-DEVLET’TEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ:

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mazot ve gübre desteklerinin Elazığ ve Malatya hariç, 58 il için 21 Şubat tarihinden itibaren TC kimlik numarasının son hanesine göre ödenmeye başlanacağını açıkladı. Desteklerden 1 milyon 401 bin 138 kişinin faydalanacağı belirtildi.

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ NE KADAR?

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler araştırılıyor. 2019 yılında Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek sağlandı.

“2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ÇKS’ye dahil çiftçilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, dekar başına olmak üzere, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere toplam 27 lira, çeltik, kütlü pamuk için 62 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 66 lira, nohut, kuru fasulye, mercimek için 22 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 26 lira, patates için 27 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 31 lira, yağlık ayçiçeği, soya için 26 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 30 lira, dane mısır için 25 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 29 lira, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri için 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira, zeytin ve diğer ürünler için 15 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 19 lira destek verilecek. Nadas için de dekar başına 8 liralık mazot desteği sağlanacak.

Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetkili toprak analiz laboratuvarlarına 40 lira destek olunacak.

Organik tarım için kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 lira destek ödemesi yapılacak.

DESTEKLEME ÖDEMESİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Tarımsal destekleme konusu ne olursa başvuruda bulunmak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmak gerekiyor. Şayet kaydınız var ise, mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim etmeniz gerekiyor. Ancak ÇKS Kaydınız yoksa sisteme kayıt olmalısınız.

Dilekçeyi müdürlüğe teslim ettikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi almaya hak kazanıyorsunuz. Daha sonra banka hesaplarına destekleme tutarı aktarılıyor. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50′ si tutarında oluyor. Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi sağlanıyor.

MAZOT VE GÜBRE DESTEKLEMESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Destekleme alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor.

Bu şartlar;

Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunmalıdır.

Bakanlık tarafından belirlenen tarihte dilekçe ile başvurmak gerekmektedir.

Gübre desteği başvurusu yapabilmek için en az 1 dekar alana sahip olunması gerekmektedir.

50 dekardan fazla araziye sahip olanların toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir.

Toprak analizi yaptırmayan çiftçilerimiz sadece mazot desteği alabilecek ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır.

Bunu bir örnek ile anlatalım. Örneğin 132 dekar araziye sahipsiniz. Bu alan için üç toprak analizi yaptırmanız gerekiyor. Çünkü her 50 dekar için 1 analiz şartı var. Şayet iki adet analiz yaptırır ve kalan 32 dekar için analiz yaptırmazsanız sadece 100 dekar için gübre desteği alırsınız. 32 dekar için sadece mazot desteği alınabilir.

Destekleme kapsamında mazotun 100 TL’ lik mazotun 50 TL’ si devlet tarafından karşılanacak.

Ektiğiniz ürünün coğrafi koşullara uygunluğunun tespit edilmesi gerekiyor.

Mazot ve Gübre Destekleri de Ödeniyor!

Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama neticesinde 2018 yılında mazot ve gübre desteği almaya hak kazanan çiftçilerimize de ödeme yapılacağı bildirildi. Ödeme yine Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak yapılacaktır.

T.C. kimlik numarasının son hanesi :

8 olanlar :

4 ve 6 olanlar :

0 ve 2 olanlar : Belirlenen tarihlerde ödemelerini Ziraat Bankası kanalı ile alabilirler.

2019 destekleme ödemeleri

Destekleme ödemeleri

Gübre ve mazot desteklerinin yanı sıra hububat için de ödemeler aynı tarihlerde yapılacaktır.

Ziraat Bankası ATM’ lerine giderek T.C. kimlik numaraları ile ödemelerinizi alabilirsiniz. İşlem saatleri içerisinde banka şubelerine giderek de destekleme ödemelerini çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here