Zaman daraldıkça LGS’ye kaç gün kaldı? LGS sınavı ne zaman? LGS 2018 sınav soruları gibi sorular Google’da LGS’ye katılacak öğrenciler tarafından aranıyor. Bu soruların tamamı, LGS sınsvıns girecek öğrencilere tavsiyeleri, uzmanlardan uyarıları ve daha fazlasını sizler için derledik…

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek LGS kapsamındaki merkezi sınav için geri sayım başladı. Aylardır sınava yoğun tempoda hazırlanan öğrencilerin yanı sıra aileleri de LGS’ye kaç gün kaldığını ve sınav tarihini merak ediyor. Analitik düşünce gücünü ölçecek LGS’de ‘yeni nesil’ soru tipleri olacak. Sınavda doğru cevapları vermek kadar; imtihandan önceki günler de kritik önemde

Milli Eğitim Bakanlığınca 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran’da yapılacak. Adaylar sınavda kendilerine yöneltilen 90 soruya cevap verecek. Sınavın birinci oturum başlama saati ise 09.30 olarak belirledi. İşte, söz konusu sınava dair tüm detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 1 Haziran’da iki oturum olarak düzenlenecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

TARİHİ OKULLAR “PROJE OKULU” OLDU

Bakanlığın açıkladığı kılavuza göre, fen liselerinde 2018’e göre okul sayısında değişiklik olmadı. Anadolu imam hatip liselerinde sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanında da değişiklik yapılmadı. Sosyal bilimler liselerine 2019’da bir okul ilave edildi ancak kontenjanı aynı kaldı. Anadolu liselerinde, tarihi uzun yıllara dayanan ve bir geleneği senelerden beri başarılı şekilde sürdüren okullar, “proje okulu” yapılarak sınavlı okullar kapsamına alındı.

İş birliği protokolü olan mesleki ve teknik Anadolu liseleri proje okul kapsamına dahil edildiği için buralara da sınavla öğrenci alınacak.

Merkezi sınav puanının hesaplanmasına okul başarı puanı dahil edilmeyecek. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde önce okul başarı puanı üstünlüğüne, eşitliğin yine sürmesi durumunda ise sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. Eşitliğin yine devam etmesi durumunda sırasıyla okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliğine bakılacak. Eşitlik yine devam ediyorsa öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018’de ortaokullarda bulunuşluk kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

Okul başarı puanının değerlendirilmesinde, puan dilimleri kullanılmayacak. Hesaplanan okul başarı puanları, virgülden sonra dört hane olarak dikkate alınacak.

Bakanlık, LGS’ye yönelik toplam 8 örnek soru kitapçığı yayımladı. Bu sorularda, ezbere dayalı değil yorumlama, akıl yürütme, eleştirel düşünebilme, okuduğunu anlama, çıkarım yapabilme gibi becerileri isteyen sorular dikkati çekti.

Yerel yerleştirmede 2018’in ortaokullarda bulunuşluk kriterini kaldıran Bakanlık, bu yerleştirmeyi öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapacak.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Uzun bir çalışma maratonundan sonra şimdi meyveleri toplama zamanı… Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav cumartesi yapılacak. Binlerce adayın ter dökeceği imtihan öncesi uzmanlar uyarıyor: Sınava çok az bir zaman var ama kalan süreyi küçümsemeyin. Sınavdan bir gün öncesine kadar çalışma temponuzu düşürmeyin. Konu eksiklerinizi büyük ölçüde tamamladığınızı düşünürsek, hatırlamanız gerektiğini düşündüğünüz konuları tespit edip son tekrarlarınızı yapın. Geçmiş yılların sorularını çözün. Boş bıraktığınız ya da yanlış cevapladığınız soruların çözümlerini öğrenin. Bu zamana kadar başardıklarınıza odaklanın; kendinize güvenin. Çalışmalarınızın karşılığını alacağınıza inanın.

DENEYEREK YANILIN…

Deneme imtihanları her manada gerçek sınavın bir provasıdır. Her gün gerçek sınava giriyormuş gibi deneme çözün. Atacağınız bu adımla şu zamana kadarki bütün çalışmalarınızı toparlayacak.

SÜRPRİZ YOK RAHAT OLUN

Bakanlığın yayınlamış olduğu testlere mutlaka göz gezdirin. Benzer formatta sorular çıkacak o yüzden büyük bir sürpriz olmayacak. Sınavdan önceki günü mümkün olduğunca sıradan bir gününüz gibi geçirin. Yorucu etkinliklerden kaçının elden geldiğince telefonunuzdan uzak durun. Sınavdan önceki gece rahat ve yeteri kadar uyumaya dikkat edin. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgenizin yanınızda olduğundan emin olun.

PISA ve TIMSS formatında

Toplam bin 526 lise LGS ile öğrenci alacak. Bunlardan 266’sı Anadolu, 310’u fen, 521’i mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 339’u Anadolu İmam Hatip lisesi 90’ı da sosyal bilimler lisesi olacak. Ayrıca yabancı özel okullar ile bazı kolejler de LGS puanıyla öğrenci alacak.

900 binden fazla öğrencinin sınava girmesi bekleniyor. Sınavla öğrenci alacak okulların toplam kontenjanı 139 bin 120 olarak duyuruldu. Başka bir deyişle bu yıl 139 binden fazla öğrenci LGS’yle liselere yerleşmiş olacak.

LGS’yle öğrenci alacak liselere 139 bin 120 kontenjan ayrıldığı için sınavın seçici niteliği oldukça yüksek olacak. LGS’de öğrencinin sadece akademik bilgisi değil, yorum ve analitik düşünme becerileri de ölçülecek. LGS uluslararası yapılan PISA ve TIMSS sınavlarına benziyor.

EZBERE DAYALI SORU SORULMAYACAK

Geçen yıl 60 dakika olan sayısal alan süresi MEB’in aldığı kararla 20 dakika daha uzatıldı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Öğrenciler en geç 9:00’da sınav salonunda olmak zorundalar. Sınava 15 dakikaya kadar geç kalan öğrenci alınabilecek. Ancak bu öğrencilere ek bir süre tanınmayacak.

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

Sorunun tamamını değil de yarısına kadarını okuyup cevaplamaya çalışmak.

İşlem hatası sıklıkla yapılıyor. Çözemediği soruya geri döndüğünde eski yaptığı işlem üzerinden soruyu çözüp yaptığı hatayı göremiyor.

Soruyu küçümsemek. Dikkat edilmediğinde en basit konunun en basit sorusunda da hata yapılabilir.

Aday öğrenci, çabuk olmalıyım ve hızlı çözmeliyim dediğinde hata yapma oranı artıyor.

Soruyu doğru okumamaktan kaynaklanan hatalar çoğunlukta.

Üç yanlışın bir doğruyu götürdüğünü unutuyor ve bilemediği soruyu boş bırakmak yerine eski alışkanlık gereği kafadan sallıyor.

ÖZEL DERSTE ÖNCELİK MATEMATİK

Online hizmet platformu Armut.com, Nisan 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasındaki talepleri inceleyerek Türkiye’nin Özel Ders Dosyası’nı hazırladı. Yapılan analize göre; lise ve üniversite imtihanlarına hazırlanan öğrencilerin en çok özel ders talebi oluşturduğu alan matematik oldu. Liseye hazırlıkta matematik dersini Türkçe, fen bilimleri ve biyoloji dersleri takip ediyor. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin ise en çok zorlandığı ve yardım aldığı ikinci ders fizik oldu. Bahar aylarında artan sınav stresiyle birlikte öğrencilerin psikolog talepleri tavan yaptı.

LGS İÇİN UZMANLARDAN UYARILAR

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 1 Haziran’da yapılacak. Birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak. Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika sürecek. Sınavın sonuçları 24 Haziran’da duyurulacak.

Öğrenciler sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecek. Sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınav binasına gelen ve bina sınav komisyonunca sınava girmesi uygun olan öğrenciler sınava katılabilecek.

Özel Bahçeşehir Neslin Değişen Sesi Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nün sınavdan önceki güne ilişkin uyarıları şöyle:

Sınavdan önceki gün ders çalışmayı bırakın: Aklınıza takılan bir şey olursa açıp bakabilir, kendinizi iyi hissedecekseniz konu tekrarı yapabilirsiniz. Ancak yeni bir bilgi öğrenmeye ya da test çözmeye çalışmayın.

Sınavdan önceki günü fiziksel olarak yorulmayacağınız etkinliklerle geçirin. Sevdiğiniz müzikleri dinleyerek, temiz havada kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak sakatlanma ve yaralanmalara yol açabilecek ağır sporlar ve bedensel etkinliklerden kesinlikle uzak durun.

Sınavda bilgi kadar moralin de önemli olduğunu unutmayın. Moralinizi ve motivasyonunuzu olumsuz etkileyecek kişi ve konuşmalardan uzak durun. Sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın.

Normal hayatınızda hiçbir değişiklik yapmayın: Her akşam saat kaçta yatıyorsanız sınavdan önceki gün de aynı saatte yatın. Uykumu almam gerekiyor diye alışık olmadığınız kadar erken bir saatte uyumaya çalışmayın.

Sınavdan önceki gün yediklerinize dikkat edin: Şekerli ve yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden uzak durun. Akşam yemeğinizin hafif olmasına ve dışarıda yememeye özen gösterin.

Sınav öncesinde her zaman alışık olduğunuz gibi bir kahvaltı yapın: Her sabah ne yiyorsanız sınav sabahı da benzer gıdalar tüketmeye dikkat edin.

SORULARA ÖNYARGILI YAKLAŞMAYIN

İstek Uluğbey Ortaokul Müdür Yardımcısı Köksal Beyazıt’ın önerdiği sınav taktikleri şöyle:

YAPAMADIKLARINIZA ODAKLANMAYIN: LGS bir eleme sınavı olduğu için bazı derslerde seçici sorular sorulabiliyor. Bu nedenle tüm soruları yapmak yerine yapabildiğiniz konuların sorularını seçin.

TESTLERİN KATSAYILARINA ODAKLANMAYIN: LGS puan hesabında testlerin katsayıları Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilimleri 4, TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1, Yabancı Dil 1 şeklindedir. Yüksek katsayılı testleri önemsemek diğerlerine dikkat etmeme gibi bir yanlışa düşmeyin. Sıralamada sizin için her ders önemlidir.

ACELE ZAMAN KAYBETTİRİR: ‘Bu soru zor yapamam’, “bu soru kolay cevap x şıkkı” gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar, kazanmak yerine kaybettirir.

TURLU SORU ÇÖZME YÖNTEMİ: Bu yöntem testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur. Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya simge ile belirlemek o soruların ikinci turda daha kolay bulunmasını sağlar.

KODLAMA DİNLENDİRİR

Soruyu doğru çözmek kadar optik forma doğru kodlamak da önemlidir. Kodlama her sorudan sonra yapılmalıdır. Kodlama için geçen süre bir ölçüde dinlenme sürenizdir. Bilinçdışı bir şekilde zihniniz başka bir soruya geçmenin hazırlığını yapar. Dolu bir cevap kağıdı da kendinize olan güveninizi arttırır.

UZUN METİNLİ SORULARDAN KORKMAYIN

Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

ŞIKLARDA VARSA DOĞRU DEMEK DEĞİL

Özellikle Matematik sorularındaki şıklar, rastgele cevaplar değil, işlem hatalarına göre hesaplanmış cevaplardır. Bulduğunuz sonucun şıklarda olması onun doğru olduğu anlamına gelmez.”

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ HIZLI SORGULA!

e Okul’da kaydı olmayan öğrenciler ise aşağıdaki bağlantı aracılığıyla sorgulama işlemini yapabilir.

TIKLAYINIZ

LGS 2018 SINAV SORULARI

SAYISAL BÖLÜM 2018 – Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Soru ve Cevapları için BURAYI TIKLAYINIZ

SÖZEL BÖLÜM 2018 – Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri  Soru ve Cevapları için BURAYI TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here