2019 yılında Konut kredisi en uygun banka hangisi? En ucuz konut kredisi hangi bankada? Konut kredisi düştü mü? gibi sorular ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Ev sahibi olmak isteyipte kredi kullanacak olanlar konut kredi faizlerinde indirim yapılmasını bekliyorlar. Geçen hafta yapılan Merkez Bankası faiz indiriminden sonra gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Halk Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, VakıfBank’ın güncel konut kredisi rakamları ve detaylar haberimizde…

KONUT KREDİSİ DÜŞTÜ MÜ SON DAKİKA FAİZ ORANLARI 

TÜRKİYE İŞ BANKASI

İş Bankası konut kredi kullanımlarında faiz oranı hayat sigortalı aylık yüzde 1,72 belirlendi.

HALKBANK

Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi.

VAKIFBANK

SON DAKİKA! BİR İNDİRİM DE VAKIFBANK’TAN GELDİ!

Ziraat Bankası’ndan sonra Vakıfbank da 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli konut kredi faizini yüzde 0.99 olarak belirledi.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası, kredi faiz oranlarını 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere indirdi. Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, faiz oranları şu şekilde oluştu:

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI 1 AĞUSTOS 2019

Kredi Tutarı Azami Vade Faiz Oranı

500.000’e kadar 180 ay Aylık 0,99

500.001 – 1.000.000 180 ay Aylık 1,19

1 milyon üzeri 180 ay Aylık 1,39

*Kredili çalışan konut sektörü firmaları, bu konuda Bankamız ile anlaşmaları halinde katkı payı ödeyerek daha uygun faiz oranları ile müşterilerine kredi kullanma imkanı sağlayabilecektir.

Tüketici Kredisi Faiz Oranları:

Kredi Tutarı Azami Vade Faiz Oranı

Bankamızdan Maaş Alan Müşteriler için 60 ay 1,49%

Diğer Müşterilerimiz için 60 ay 1,59%

Kurumsal Kredi Faiz Oranları:

Firma Kredi Değerlendirme Notu Kurumsal Kredi Faiz Oranı

A 17%
B 17,50%
C 18,00%

Yapılandırma ve 24 aydan uzun vadeli kredilerde azami %19,00 faiz oranı uygulanacaktır.”

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ HESAPLAMA 2019

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını hesaplamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ HESAPLAMA 2019

TEB KREDİ FAİZ ORANLARI

Kredi almadan önce kredi hesap makinelerinden ihtiyacınıza uygun bireysel kredi türünü seçerek; kredi tutarı, vade ve faiz oranıyla kredi hesaplamalarını yapabilir, örnek ödeme planınızı görüntüleyebilirsiniz.

HESAPLAMAEKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI  

İş Bankası konut kredi kullanımlarında faiz oranı hayat sigortalı aylık yüzde 1,72 belirlendi.

HESAPLAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

HALKBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI  

Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi.

HESAPLAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI  

Vakıfbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,49 belirlendi.

HESAPLAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

GARANTİ BBVA

Garanti BBVA konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi.

AKBANK

Akbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,49 belirlendi.

EN UCUZ KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

29 Temmuz konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında en uygun konut kredisi veren bankalar aylık yüzde 1,49 faiz oranı ile Vakıfbank ve yine aylık yüzde 1,49 faiz oranı ile Akbank yer alıyor. 

KONUT KREDİSİ NEDİR?

Gerçek kişilere, yeni ya da kullanılmış konut alımlarının finanse edilmesi amacıyla, satın alınacak konutun ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörlü/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir. Ayrıca mevcut konut kredisi borcunun daha uygun faiz ve vade koşulları ile değiştirilmesini sağlamak üzere başka bir bankaya taşınarak Konut Kredisi kullanılması da mümkündür. Bu krediler Konut Kredisi Borç Transferi ve Yeniden Yapılandırma Kredisi olarak da bilinen Refinansman Kredileridir.

2007’de yasalaşan Mortgage Yasası ile tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştır. Bu sayede tüketiciler düşük aylık ödemelerle ve yüksek vadelerle, kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Bu kredilerin vadeleri 20 yıla kadar uzayabilmektedir.

Konut kredisinde satın alınan konutlar teminat olarak alınır. Ticari nitelikli gayrimenkuller ise teminat olarak alınamaz. Bu teminat kapsamında banka, satın alınacak konut üzerine kendi lehine ipotek tesis eder. Kredi ödemesinin bitmesinin ardından ipotek kaldırılır.

Konut kredisi tutarı krediye konu gayrimenkulün belirlenen değerinin %75’i kadar olabilmektedir. Örneğin; ekspertiz değeri 100.000 TL olan bir evi satın almak için kullanılabilecek maksimum konut kredisi tutarı 75.000 TL’dir.

Konut kredisi veren bankalar sabit veya değişken faiz uygulayabilir. Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri genellikle sabittir. Yani, kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmez. Sabit faizli konut kredilerinde vadesinden önce kredinin kapanması durumunda %2 erken kapama komisyonu ödenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here