2020 – 2021 Eğitim ve öğretim dönemi Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim sistemiyle başladı. Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim sistemi EBA üzerinden öğrenciler eğitimini görüyor. EBA platformuna giren öğrenci, veli ve öğretmenler bir puan sistemiyle karşılaşıyor. Bunun üzerine, “EBA dan puan nasıl alınır? Öğrenci ve Öğretmen EBA puan kazanma – EBA puanı ne işe yarıyor?” gibi sorular merak konusu olmaya başladı. işte bu soruların cevapları ve detaylar…

ÖĞRENCİLER İÇİN EBA’DA PUAN KAZANMA YOLLARI

EBA öğrenci girişi için tıklayınız:

Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) puan kazanmanın belli başlı iki yolu vardır. Öğrenci, EBA’nın “Duvar” alanında paylaşım yaparak ve etkileşime girerek, bu sayede EBA Portfolyo’suna katkıda bulunarak puan kazanabilir.

Öğrenci, EBA sayfalarında sorular çözdüğünde ve ödevlerini yaptığında puan kazanabilir.

Öğrencinin “EBA’da Ne Yaptın?” bölümünde geçirdiği zaman kendisine herhangi bir puan kazandırmaz fakat bu bölümde EBA’da yaptığın çalışmaların kayıt altında tutulması sayesinde onları gözden geçirebilme imkanın var, böylece bu alanda geçireceğin süre boyunca derslerini tekrar ederek daha başarılı bir öğrenci olacaksın.

Bir kez daha tekrar etmekte fayda var, Eğitim Bilişim Ağı’nda hızlıca puan kazanmaya odaklanmak yerine aktiviteleri sindirerek, keyfini çıkararak ve öğrenerek tamamlamanın neticesinde puan kazanmak sana daha çok fayda sağlayacaktır.

EBA öğretmen puan kazanma yöntemleri

1-) EBA ‘ya Günlük Giriş: Bu bir işlerden 2 puan kazanırsınız düzenli olarak verilmemektedir.

2-) İleti,Tartışma vb: EBA sayfam alanında yapacağımız her ileti tartışma oylama ve etkinlik için günlük üçer puan alırsınız. Bir günde toplam 12 puan kazanabilirsiniz

3-) EBA Dersler: EBA puanı arttırmak için dersler bölümünden her sınıf veya grup için gönderilen ders içeriği için 5 puan, gönderilen test için ise 4 puan alırsınız. Bu bölümden daha fazla puan almak için şöyle bir adım izleyebilirsiniz örneğin 30 kişilik bir sınıfı istediğiniz kadar gruba bölerek alacağınız puanı arttırabilirsiniz.

4-) Sınavlar: Bu bölümünden kazanım kavrama testleri ve benzeri çalışmalar ile ilgili her sınıf veya grup için paylaş butonundan yapılan her paylaşım için 2 puan alırsınız.

5-) Raporlar: EBA’da puan kazanmak için uygulanacak bir diğer yöntem ise her gönderdiğimiz raporu incelemek olacaktır her rapor için 3 puan kazanılır. Genel performans raporları için 5 puan kazanarak EBA puanınızı arttırabilirsiniz.

6-) Portfolyolar: Öğrencimizin çalışmalarını inceleyeceğimiz portfolyolar bölümünden her öğrenci için yapacağınız yorumlardan 2 puan alırsınız.

7-) Soru sınav ekleme: Puanımızı katlamak için yapacağınız bir diğer yöntem ise soru sınav eklemektir. Her çalışmanızdan dolayı 2 puan alırsınız. 10 soruluk bir sınavdan 20 puan kazanabilirsiniz. Bu testi 10 gruba gönderseniz 40 puan eder. Toplamda 20+40 puan eder.

8 -) Mesleki Gelişim: Mesleki gelişim bölümüne girip kurslar ve gruplara katılarak yapılacak yapacağınız her yorum için 2 puan alabilirsiniz.

EBA puanınızı artırmak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz arkadaşlar ama şunu da belirtmeliyim ki bu puanlar düzenli olarak verilmeye biliyor bazen de sistemi kapattıktan sonra yani (EBA) Bilişim Ağından çıktıktan sonra bir kısım puan yüklemesi yapılabiliyor. Tekrar sisteme girdiğimizde puanın yükselmiş olduğunu gözlemleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here