2020 YKS bankaya para yatırma ve YKS 2020 başvurusu nasıl yapılır? sorusu Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunun yayımlanmasının ardından öerak edilmeye başlandı. Üniversite sınavı olarak da bilinen 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzu yayımlandı ve başvurular ÖSYM tarafından alınmaya başlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca yapılan duyuruda, TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılım göstermek isteyen öğrencileri ilgilendiren YKS sınav ücreti, başvuru tarihleri ve merkezleri gibi birçok bilgi erişime açıldı. YKS başvurusu işlemlerini belirtilen tarihler arasında eksiksiz olarak tamamlamaları gerekiyor. 2020 YKS bankaya para yatırma, YKS 2020 başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabı ve ddeteylar…

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR VE HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

ÖDEME İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ:

Bu doğrultuda, ‘2020 YKS başvuru sınav ücreti kaç lira ve nereye yatırılır?’ sorusunun yanıt oldukça merak ediliyor. Zira, adaylar, katılacakları her oturum için ÖSYM’ye ayrı bir ücret ödemek zorunda.

2020 YKS BAŞVURUSU NASIL, NEREDEN YAPILIR?

BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ:

Haberimizin ilerleyen sayfalarından, ÖSYM’nin yayımladığı kılavuz ile adım adım YKS başvuruları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

YKS SINAVI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

  • Üniversite sınavı kapsamında 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 20 Haziran 2020 Cumartesi günü 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.
  • Üniversite sınavı kapsamında 2. oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT), 21 Haziran 2020 Pazar günü 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.
  • Üniversite sınavı kapsamında 3. oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT), 21 Haziran 2020 Pazar günü 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

YKS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuru tarihleri 6 Şubat ila 3 Mart 2020 arasında yapılacak.

YKS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Her bir oturum için YKS ücreti 70 TL olarak belirlendi. Ücret ödemek için son gün 4 Mart 2020.

Geç başvuru günü 18-19 Mart 2020 olarak açıklanırken geç başvuru ücreti 105 TL olarak saptandı.

YKS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

SINAVA BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILACAKTIR?

Sınava başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

a) 2020-YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir.

b) Başvuruların Nereye Yapılacağının Belirlenmesi:

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here