DGS sınav sonuçları 2019 yılında da heyecanla beklendi. Üniversitelerin iki yıllık önlisans bölümlerinden mezun olan ve eğitimini dört yıllık lisans seviyesine taşımak isteyen vatandaşlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na girdiler. ÖSYM tarafından düzenlenen sınav bu yıl 30 Haziran’da yapıldı. Sonuçların da açıklanmasının ardından sınava giren adaylar yerleşecekleri 4 yıllık bölümlerin mezun olduktan sonraki maaşlarını merak etmeye başladılar. Peki Mali Müşavir Maaşları 2019 ne kadar? Mali Müşavirlik bölümünden mezun olanlar ne kadar maaş alıyor? Mali Müşavirin aylık maaş durumu nedir? Devlette (kamuda) Mali Müşavir maaşları ne kadar? sorularının yanıtları ve detaylar haberimizde…

Mali Müşavir, bir şirketin muhasebe işlerinin üst düzey, yani devletle arasında olan neredeyse tüm yazışmalarını, tahakkuk işlerini, beyannamelerini düzenleyen ileri muhasebeci diyebiliriz. Mali müşavir, bir şirketin kuruluşundan kapanış/devrine kadar tüm süreçte, şirketin finansal yapısını, mali denetim ve işlerini kısacası şirketin bütün iskeletini devlet kurumlarına raporlayan, devletle yani kamuyla şirket arasında köprü olan kişidir. Mali müşavir maaşları ve görevleri arasında:

  • Muhtasar beyannameleri
  • Tahakkuk fişleri
  • Kamu idareleriyle aracılık
  • İş takibi
  • Finansal analiz takibi
  • Defter tutmak

gibi görevler bulunur. Mali Müşavirlik de pek çok meslekte olduğu gibi yükselme şansı olan bir meslektir. Ancak yükselmesi, diğer mesleklere göre biraz daha zordur. Hepimizin bildiği gibi mali müşavirliğin bir üst seviyesi yeminli mali müşavirliktir. Ancak yeminli mali müşavir olmak hiç de kolay değildir. Buna, Yeminli Mali Müşavir yazımızda değineceğiz. Ancak şunu bilmek de yarar var ki: Türkiye’de mali müşavirlik oldukça rağbet gören saygın mesleklerden birisidir. Nitekim mali müşavirler için şirketin bel kemiği diyebiliriz. Mali müşavir ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki müşavirlik ofislerine, mali müşavir talebinin niceliğine, faaliyette olan müşavirlerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Mali müşavir maaşları hakkında bilgi vermeden önce mali müşavir olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

NASIL MALİ MÜŞAVİR OLUNUR? 

Mali Müşavir olmak için, iktisat, işletme, kamu yönetimi gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin herhangi bir 4 yıllık (Lisans) programından mezun olduktan sonra “Mali Müşavirlik Sınavı” na giren aday, sınavı kazanmasının ardından bir yeminli mali müşavirlik ofisinde stajını yapan aday son olarak gireceği yeterlilik sınavını da başarıyla vermesiyle “Mali Müşavir” unvanıyla piyasada işine başlar. Evet, göründüğü kadar kolay değilmiş değil mi? Nitekim mali müşavir olabilmek için, gerçekten sağlam bir muhasebe ve hukuk bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Müşavirler, dilerse özel sektördeki şirketlerde görevlerini icra edebilir, dilerse kendi serbest muhasebeci mali müşavirlik ofislerini açabilir dilerse de A kadrosundan devlete memur olarak girebilirler. Ayrıca Lisans mezunu oldukları için Yüksek Lisans ve Doktoranın akabinde, akademik kariyer yapma hakları da mevcuttur.

MALİ MÜŞAVİR NE KADAR KAZANIR?

Elbette bu sorunun yanıtı ülkemizdeki mali müşavir adedince ve niteliğine göre değişkenlik gösterir. Ancak hemen her meslekte olduğu gibi mali müşavir de kendisini yetiştirmişliği, hukuk ve muhasebe bilgisi, şirket içi koordinasyon bilgisine göre hatrı sayılır maaş almaktadırlar. Elbette yurtiçi ve yurtdışında çalışan mali müşavirlerin maaşları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir

ÖZEL SEKTÖRDE MALİ MÜŞAVİR MAAŞLARI NE KADAR? 2019 MALİ MÜŞAVİR KAZANÇLARI

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir Mali Müşavirin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Mali Müşavir Maaşı3250 TL – 4200 TL Arası+Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Mali Müşavir Maaşı4200 TL – 5550 TL Arası+Prim
5+ Yıl Tecrübeli Mali Müşavir Maaşı5550+ TL+Prim

DEVLETTE ÇALIŞAN MALİ MÜŞAVİR MAAŞLARI NE KADAR? 2019 KAMU MALİ MÜŞAVİR MAAŞLARI

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan mali müşavirler için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Nitekim bu kişiler kamuda “Mali Müşavir” olarak değil A seviyesinde memur olarak mesleklerini icra ederler.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Mali Müşavir Maaşı3185 TL
En Yüksek Kademe Mali Müşavir Maaşı4125 TL

Gördüğünüz gibi asgari ücretin 2019 yılında 2020 TL olmasıyla mali müşavir maaşları hem özel sektör hem de devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde daha az maaşla işe başlayan mali müşavirin avantajı, bu maaşın hızla yükselebilmesiyken, devlette bu durum biraz daha yavaş ve daha az zam oranlarıyla gerçekleşir. Kamu mali müşavir alımları için memur maaşları yazımıza göz atabilirsiniz.

MALİ MÜŞAVİRİN ÇALIŞMA ŞARTLARI NASIL?

Mali Müşavirlerin çalışma şartlarının diğer mesleklere nazaran daha rahat olduğunu söyleyebilir. Saha ve operasyonel işlerden uzakta, halk deyimiyle “masa başı iş” olarak adlandırılabilir yaptıkları iş. Ancak bir şirketin bel kemiği olan mali müşavir için çalışma şartları oldukça titizlik ve bilgi gerektirir. Nitekim yapacakları hukuki yahut finansal hatalar, şirketin iflasına, kanunsuzluğa ve dahi mali müşavirinin kariyerinin bitmesine yol açabilir. Bu yüzden büyük dikkat, özveri ve titizlik gerektirir yaptıkları iş.

MALİ MÜŞAVİR İLE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Yeminli mali müşaviri serbest muhasebeci mali müşavirden ayıran en önemli fark tecrübe ve bilgi birikimidir. En az 10 yıl mali müşavirlik yapan adayın, ardından gireceği yeminli mali müşavirlik sınavını başarıyla vermesi ve yeminli mali müşavir ruhsatını alması gerekir. Takdir edersiniz ki bu koşul, tecrübe ve bilgi gerektiğinin apaçık şartıdır. İş imkanı ve gelire oranla yeminli mali müşavirlik çok daha etkin bir alandır.

MALİ MÜŞAVİR İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Günümüzde mali müşavirlik pek çok şirket ve kuruluş için devletin de zorunlu kıldığı muhasebe mercilerinin en üstüdür. Bu yüzden pek çok şirket, bünyesinde mali müşavir çalıştırmak zorunda, resmi işlerini ve güvenilirliğini bu şekilde sağlamalıdır. Aksi halde şirketin devlet kamu kurumları ile arasında pek çok sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden şirketler mümkün mertebe yeminli mali müşavir yahut sadece mali müşavirleri bünyesinde çalıştırmaktadır. Mali müşavir iş imkanları ülkemizde de oldukça geniş ve saygın bir statüye sahip genişliktedir. Okuması kadar yükselmesi de zor olan bu meslek, herkesin harcı değildir.

YURT DIŞINDA MUHASEBE OKUYARAK TÜRKİYE’DE MALİ MÜŞAVİR OLUNABİLİR Mİ?

Pek çok öğrenci, ülkemizde istedikleri üniversitede istediği bölümü okuyamadığı için gözünü yurt dışındaki üniversitelere dikmiş durumda. Bu durum Muhasebe okumak isteyen ve mali müşavirlik hayali kuran adaylar için de geçerli. Ancak adaylar unutmamalı ki, yurt dışında okuyarak Türkiye’de mali müşavir olmak, diğer mesleklere nazaran daha zor ve çetin şartlar gerektirmektedir. Öncelikle adayların yurt dışında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan ve denkliği olan bir üniversiteye ÖSYM sınavıyla yerleşmesi ve eğitimini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Ancak dedik ya, pek çok kişi “sınavsız üniversite” hayali kurmakta. Bunun için adaylar, yine YÖK tarafından tanınan ancak denklik şartı aranan bir üniversitede, Muhasebe, İktisat, Ekonomi vb. lisans eğitimlerini tamamlamalı ve denklik sınavını başarıyla vermeleri gerekmekte. Ardından mali müşavirlik sınavını da unutmamak gerekir.

MALİ MÜŞAVİRLİK İÇİN DENKLİK SINAVI

Yurt dışında YÖK tarafından tanınan bir üniversitede eğitimini tamamlayan adaylar, Türkiye’de döndüklerinde mali müşavirlik için denklik sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınav, adaylara, eğitimini aldıkları bölüm hakkında çoktan seçmeli sorulardan oluşur ve adaylardan %50 başarı sağlaması yani soruların en az yarısından fazlasını doğru cevaplaması beklenir. Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar, tıpkı Türkiye’deki bir devlet üniversitesinden mezun gibi denklik alır. Ardından adayların yine Türkiye’deki diğer adaylar gibi mali müşavirlik sınavına girmeleri ve bu sınavı da başarıyla vermeleri gerekmektedir. Velhasıl, yurt dışında herhangi bir iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinden birisini bitirip, Türkiye’de mali müşavir olmanın hayalini kuran adayları, oldukça zor ve uğraştırıcı bir yol beklemektedir. Ayrıca denklik sınavı mali müşavir maaşları konusunda belirleyici faktörlerdendir. Muhasebe okumak isteyen ve bu yola gönül vermiş tüm adaylara başarılar dileriz.

Kaynak: https://www.maasuzmani.com/mali-musavir-maaslari/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here