4 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019- KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri), 20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleşen 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) ve28 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait maddi analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri yapılmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiştir. 21 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019-KPSS Alan Bilgisi Sınavı 3. Oturumuna (Pazar Sabah) ait Temel Soru Kitapçığında yer alan Muhasebe Testindeki 30 numaralı sorunun iptal edilmesine karar verilmiş olup iptal edilen soru değerlendirme dışı bırakılmak suretiyle değerlendirme işlemler tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 29 Ağustos 2019 tarihinde saat 12.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir.

Sınav Sonuçları sorgulama sayfası:

KPSS TERCİHLERİNDE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.

2019 KPSS P1 P2 P3 nedir?

KPSS sonuçları e devlet şifresiyle sorgulama

e-devlet kapısına giriş yapabilmek için kullanıcıların E-devlet şifresi alması şartı mevcuttur. E-devlet sistemine şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcılar güvenlik nedeniyle otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir.

2019 KPSS P1 Puanı Nedir?

KPSS P1 Puanı Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) Genel Kültür ve Genel Yetenek derslerinden oluşan puan türlerinden biridir. Sayısal Ağırlık olması düşünülerek belirlenmiştir. P1 ile alım yapan kurumlar da Matematiğe verdikleri önem neticesinde bu puan ile alım yapma yoluna gitmişlerdir.

2019 KPSS p24 nedir? KPSS p24 puanı ile alım yapan kurumlar hangileridir?

KPSS P1 Puanının hesaplanmasında; 

Genel Yetenek; %70

Genel Kültür; %30 ağırlığa sahiptir. 

KPSS P1 ile Alım yapan kurumlar;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memur kadrosu (Hukuk, SBF, İİBF ve İstatistik, Bankacılık ve finans, Matematik, Endüstri mühendisliği bölüm mezunları için)

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Uzman Yardımcılığı kadrosu ( İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunları için)

Rekabet Uzman Yardımcılığı kadrosu (Bilgisayar Mühendisliği, İstatistik ve Bilgisayar, Matematik ve Bilgisayar bölümü mezunları için)

İhracatçı Birliklerinin İdari Memur kadrosu (Hukuk, SBF, İİBF ve Mühendislik fakülteleri mezunları için)

İller Bankası A.Ş. Teknik Uzman Yardımcılığı kadrosu (Mühendislik fakülteleri, Mimar ve Şehir Bölge Planlama bölümü mezunları)

Diyanet İşleri Başkanlığı Uzman Yardımcılığı kadrosu (En az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunları için)

Sermaye Piyasası Kurulu Bilişimci kadrosu (Mühendislik fakültesi mezunları için)

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı kadrosu (Mühendislik fakültesi mezunları için)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here