2019 Geminid meteor yağmuru Türkiye’den izlenebilecek mi? Geminid meteor yağmuru ne zaman, Saat kaçta? Geminid Meteor Yağmuru nedir? soruları gökyüzü meraklıları tarafından araştırılıyor. Yılın son göktaşı yağmuru Geminid meteor yağmuru olacak. “Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. İşte, Geminid meteor yağmuru ne zaman? Saat kaçta? Türkiye’den izlenebilecek mi? sorularının cevabı ve detaylar…

2019 yılının çıplak gözle seyredilebilecek son meteor yağmuru Geminid (İkizler), 13 Aralık Cuma gününü 14 Aralık’a bağlayacak olan gecede zirveye ulaşacak. Müthiş görüntülere sahne olacak olan meteor yağmuru, uzaya ilgi duyan herkes tarafından herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan izlenebilecek.

GEMİNİD METEOR YAĞMURUNU CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ:

Geminid diğer adıyla İkizler Takımyıldızı’nı seçemeyecek olsanız dahi, Türkiye’nin her yerinden saat 19:00’dan sonra Kuzey-Doğu yönü ne bakmanız yeterli olacaktır. Çünkü göktaşı yağmurlarının belirli saçılım noktaları bulunsa bile, gökyüzünün her bir yönünde görülebilirler.

Geminid diğer adıyla İkizler Göktaşı Yağmuru sırasında ışık kirliliği olmayan bir yerde saatte 50 ile 100 adet meteor görmeniz mümkün. Gözlem için dürbüne, teleskoba ya da başka bir tür astronomik ekipmana ihtiyacımız yok.

GÖRÜNÜRLÜK DURUMU 2019 YILINDA NASIL OLACAK?

Geminid genellikle yılın kapanışını muhteşem bir şekilde yapardı. Fakat bu yıl Ay, neredeyse meteor yağmurunun oluşma bölgesinin üzerinde olacak. Ve gözlemlenmeyi oldukça zorlaştıracak.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NASIL İZLENİR?

Geminid meteor yağmurunu izlemek için, Türkiye’nin her yerinden saat 19:00’dan itibaren Kuzey-Doğu yönü ufuk çizgisindeki meteor yağmuruna ismini veren Gemini takım yıldızını bulmanız yeterli olacaktır.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

“Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Gemidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir. Bilinen kayıtlara göre, Geminid meteor duşu neredeyse 200 yaşında.

Yeterince karanlık alanlarda yarın gece saat 00.00’dan sonra saatte ortalama 50’ye yakın “yıldız kayması” görülebilecek.

FOTOĞRAFLAMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER NELER?

Meteor yağmuru sırasında güzel kareler elde etmekte niyetliyseniz doğru bölgeyi seçmeniz önemli.

Ay’ın ışığı gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir; dolayısıyla gözlem için en uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki; yani Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

İster meteor yağmurları ister yıldız çekimleri olsun şehir ışıklarından uzak bir noktada, temiz bir gökyüzü ve uygun hava koşullarını yakalamak lazım.

Göktaşları kentsel alanların parlak gökyüzlerinde bile görülebilir, ancak bu durumda ideal ortama kıyasla göktaşlarının ancak dörtte birini görebilirsiniz.

Nerede olursanız olun gökyüzünü izlemeye başlamadan yarım saat önce gözlerinizi karanlığa alıştırmaya çalışın.

2019 ARALIK AYI GÖKYÜZÜ HADİSELERİ

AY VE GEZEGENLER

AY

Ay, 4 Aralık tarihinde ilkdördün, 12 Aralık tarihinde dolunay, 19 Aralık tarihinde sondördün, 26 Aralık tarihinde yeniay evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 5 Aralık tarihinde enöte noktasında 404445 km, 18 Aralık tarihinde enberi noktasında 370258 km olacaktır.

MERKÜR

Ayın başlarında Terazi takımyıldızında bulunan gezegen, 11 Aralık’tan itibaren Akrep, 14 Aralık’tan itibaren ise Yılancı takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı ay boyunca en düşük -0.6 kadir, en yüksek -0.9 kadir olacaktır . Açısal olarak Güneş’e yakın olmasından dolayı Ay’ın başlarında sabaha karşı çok kısa bir süre gözlenebilir.

VENÜS

Ayın başlarında Yay takımyıldızında bulunan gezegen, 20 Aralık’tan itibaren Oğlak takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Aralık boyunca parlaklığı -3.9 kadir ile -4.0 kadir arasında değişecek olan gezegen, akşamları güney-batı ufkunda günden güne daha uzun süre (yaklaşık en az 30 dakika, en fazla 1.5 saat boyunca) gözlenebilecektir.

MARS

Aralık ayı boyunca Terazi takımyıldızında bulunan gezegenin parlaklığı 1.7 kadir ile 1.6 kadir arasında değişecektir. Ankara’dan sabahları ortalama 1 saat kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Ay boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı -1.8 kadir kadar olacaktır. Ankara’dan gözlemi 6 Aralık tarihine kadar akşamları kısa bir süre yapılabilecek olup, bu tarihten sonra gezegenin erken batması nedeniyle gözlenemeyecektir.

SATÜRN

Ay boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.6 kadir kadar olacaktır. Gezegen 18 Aralık tarihine kadar Ankara’dan kısa bir süre gözlenebilecek olup, bu tarihten sonra daha erken batması nedeniyle gözlenemeyecektir.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı kabaca sabit olup 5.7 kadir kadardır. Gezegenin gözlemine ay boyunca 18:30 civarında başlanabilecektir. Aralık ayı başlarında Ankara’dan gözlem süresi 9 saat kadarken, ay sonuna doğru bu süre 7 saatin altına inecektir. Cismin gözlenebilmesi için küçük bir teleskoba ihtiyaç vardır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı kabaca sabit olup 7.8 kadir kadar olacaktır. Ankara’dan Aralık ayı boyunca gezegenin gözlemine 18:30 civarında başlanabilecektir. Aralık ayı başlarında Ankara’dan gözlem süresi 5 saat kadarken, ay sonuna doğru bu süre 3.5 saat kadar olacaktır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here