Yüz kızarması herkesin başına gelebilen oldukça yaygın, genel bir olgudur. Öte yandan, neden
ve nasıl olduğunu kimse kesin olarak bilmez. Yüz kızarması, diş yüzeye yakın bölümde kan akışının artmasıyla “kızarma bölgesi” diye adlandırılan bölümün istemsiz ve kontrolsüz olarak kırmızılaşması ya da koyulaşması olarak tanımlanır.

Kızarma bölgesi; yüz, kulaklar, boyun ve bazen göğsün üst kısmıdır. Yüzün kızarması, vücudun her yerinde oluşan benzer bir olgu olan “kızarma”dan farkı olarak; genellikle sıkılma, utanma, özbilinçlilik ya da ilgi gibi sosyal deneyimlerle bağdaştırılan duygusal bir tepkidir. Yüz kızarmasındaki kırmızımsı ya da koyulaşmış renk, derinin içinde yer alan kan damarlarındaki kaslar gevşeyip daha fazla kan akışına izin verdiğinde oluşur. Kızarma bölgesindeki deride, vücudun diğer bölgelerine göre ilginç bir şekilde daha fazla kan damarı bulunur. Üstelik bu damarlar daha geniştir ve dış yüzeye daha yakındır. Bu da fizyoloji, duygu ve sosyal iletişim arasında bir ilişki olabileceğini gösterir.

Hücreleri besleyen ve vücudun dış yüzeyinin sıcaklığını düzenleyen derideki kan akışının sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edildiği bilinse de tam olarak hangi mekanizmanın yüz kızarmasına neden olan süreci başlattığı henüz keşfedilmemiştir. Yine de neden yüzümüzün kızardığına ilişkin pek çok teori bulunur, Kimileri yüz kızarmasının yalnızca bir ifade olduğunu ve özünde hiçbir işlevi olmadığını düşünür. Kimileriyse yüz kızarmasının sosyal bir normun ihlalinin farkına varılıp özrünü bildiren sözsüz bir iletişim biçimi olabileceği fikrindedir.

Psikanalistlere göre, yüz kızarması bir kişiye dikkat çeken bastırılmış teşhirciliğin fiziksel dışavurumudur. Bazıları, özellikle bakışlarını kaçırma ve gergin bir gülümseme gibi tavırlara
eşlik eden yüz kızarmasının bu kişiye yöneltilmiş potansiyel bir saldırıyı yatıştırmak için teslimiyet ifade ettiğine inanır.

Alternatif olarak, yüz kızarması kaçma tepkisinin yarıda bırakılmasının ardından kaslardan dönen kanın geri gelmesinin bir etkisi olabilir. Ya da yüz kızarması nedeniyle kaygılı olduğumuz için yüzümüz kızarır; kişinin yüzünün kızardığının bilincinde olması bunu daha da şiddetlendiren bir geri besleme döngüsü yaratabilir.

Yüz kızarması üzerine bunca konuşmanın ardından yüzünüz yine de kızarıyor mu?

Jill Conte – Sosyal Bilimci

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here