Kör bağırsağın kökeni ya da işlevi bilim insanlarının üzerinde anlaşma sağlayamadığı bir konudur. Öte yandan insanların neden körbağırsağı olduğu ve ne işe yaradığı hakkında pek çok teori bulunur.

Körbağırsak işlevini kaybetmiş bir organ olabilir ya da daha büyük bir çekumun kalıntısı (kalınbağırsaktaki bir kese) olabilir. Bu organ, atalarımız etobur beslenme düzenine geçmeden önce bitki bazlı beslenirken bitkisel lifleri sindirmek için kullanılıyor olabilir. Bu teori yaşadığımız çağdaki ot oburların pek çoğunun çekumlarının uzun olmasına dayanır.

Bazıları, günümüz insanındaki körbağırsağın hiçbir işlevi olmadığını düşünür. Bazılarıysa, körbağırsağın kalınbağırsak için yararlı olan mikroorganizmaları barındırdığına inanır. İshal gibi sindirim sorunları kalınbağırsağın mikro-florasını bozduğunda kalınbağırsak körbağırsaktaki organizmalarla yeniden doldurulabilir.

Körbağırsak bağışıklık sistemine de yardım edebilir çünkü içinde bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistemle ilişkilendirilen çok fazla lenfoid doku bulunur. Öte yandan, körbağırsağın bağışıklık üzerindeki rolü bilinmemektedir.

Bilim insanları, insanların ve pek çok farklı insan olmayan primatin körbağırsaklarının özelliklerini ve oluşumunu inceleyerek körbağırsağın kökenini ve işlevini araştırmaktalar.

Dr. Helen A. Markewıch

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DÜNYA’NIN UĞULTUSU NEDİR?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here