Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi başkanlığında yapılan yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliği Atlantik kasırgalarını çok daha şiddetli hale getiriyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) başkanlığındaki yeni araştırmaya göre, iklim değişikliği Atlantik kasırgalarını daha şiddetli hale getirdi ve tahmin edilmesi zor olan fırtına sayısını 3 katına çıkardı.

NOAA’nın, Atlantik’te 1980 ila 2000 yılları arasındaki fırtınaları ve kasırgaları incelediği araştırmada hızlı bir şekilde yoğunlaşan fırtına sayısının neredeyse üç katına çıktığı ortaya çıktı. Araştırma ekibi bu artışın, iklimdeki doğal değişimi artırabileceğini ve bu artışın “oldukça sıradışı” olduğunu vurguladı.

Miami Üniversitesinden doktora derecesi kazanan ve Princeton Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan NOAA’nın araştırma ekibi lideri Kiernan Bhatia, “Yükselen bir eğilim olduğuna şaşırmadım, ancak bu yükselişin büyüklüğü oldukça şaşırtıcı.” dedi.

Geçmişteki araştırmalar yoğun fırtınalarda bir artış olduğunu doğrulamış ve küresel ısınmanın okyanusları ısıttıkça bu artışın yükseleceğini öngörmüştü. Ancak bu çalışma fırtınaların artışının nedenini iklim değişikliğine doğrudan bağlayan ilk araştırma olarak kayırlara geçti.

Araştırma sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here