Harita Sekstant ya da GPS olmadan yüzlerce bazen binlerce boyunca doğru rotada ilerlemek, hele bir de yön soracak kimse yoksa zor iştir. Oysa sayısız kuş türü ve deniz kaplumbağası gibi pek çok hayvan bu işi yaparken hiç de zorlanır gibi görünmez.

Kuşların gözlerini bağlamaktan boyunlarına mıknatıs takmaya kadar pek çok deneyle, göçün şaşmaz düzenini oluşturan mekanizma açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.

Keşfetmeyi başaramadığımız mekanizmalar, neredeyse hayvanların varış noktalarına ulaşmak için izledikleri rotalar kadar farklılık gösterir.

Bazı kaplumbağaların yumurtadan çıktığı yerin çok uzağındaki beslenme bölgelerine ulaşmak için uzak adalardan gelen akıntıların taşıdığı tıpatıp aynı toprağın izini sürdüğü bulunmuştur.

Bazı kuşlar yön bulmak için yıldızları ya da görsel işaretleri kullanıyor gibidir. Başka bazı kuşlarsa güçlü bir manyetik duyuya sahiptir, Dünya’daki manyetik alanlardan yaralanarak eve dönüş yolunu bulurlar.

Kuşların Dünya’nın manyetik alanlarını kullanmasını sağlayan mekanizmanın tam olarak nasıl işlediği bilinmemektedir.

Yine de kuşların göz pigmentasyonunda az oranda manyetik bileşen bulunması kanıt olarak gösterilebilir.

Sonuçta farklı türlerin eve dönüş yolunu bulmak için farklı yaklaşımlardan yararlanmasıyla, doğru doğru yönü bulmak için izlenen stratejiler de değişiyor olabilir.

Dr. Alexsander Gershenson – San Joje Eyalet Üniversitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here