Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’nın, Kochi şehrinde nadir olarak görülen ve öldürücü özelliğe sahip bir virüs türü olan Nipah’ın tekrar ortaya çıktığını ve şu an için 11 kişinin virüsten öldüğünü ve 25 kişinin etkilendiğini duyurdu.

Nipah virüsü (NiV) yada enfeksiyonu, hem hayvanlarda hem de insanlarda ciddi hastalıklara neden olan yeni ortaya çıkan bir zoonoz türüdür. Virüsün doğal konakçısı Pteropodidae türüne aittir. Pteropus’te genelde meyve yarasalarının kirlettiği meyvelerden bulaştırıyor. Bu hastalıklar vücutta bölgesel veya yaygın tutulumlar yapar.

NiV ilk olarak 1998 yılında Malezya’da Kampung Sungai Nipah’ta meydana gelen bir hastalık sonucu gelişen salgın sırasında tanımlanmıştır. Bununla birlikte, sonraki NiV salgını, 2004 yılında Bangladeş’te , meyve yarasaları tarafından kontamine olmuş hurma saplarının tüketilmesi sonucu insanlar NiV ile enfekte oldular. Hindistan’da bir hastane ortamında da dahil olmak üzere insandan insana bulaşması sonucu belgelenmiştir.

Nipah virüsü nasıl yayılır? Tedavisi var mı!

Bilimi insanları, insanlar ve hayvanlar için herhangi bir aşının olmadığını duyurdu. İnsan vakaları için genellikle birincil düzeyde tedavi ile yoğun  bakım ünitesinde destekleyici bakım ile tedavisi yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), şimdiye kadar göreceli olarak küçük bir salgın olduğunu düşünmelerine rağmen, bilim insanlarını şimdiden endişelendirmeye başladı. Bu virüs beyin ve akciğer  hücrelerinde ödem oluşturmakta ve %40-75 öldürücü olmaktadır.  Nipah enfeksiyonu beyin enfeksiyonu (ensefalit) yapar.   Enfeksiyon 5 ila 14 günde vücutta belirtiler gösterir.  Belirtiler ateş, başağrısı ve halsizlikle başlar. Oryantasyon bozukluğu ve mental konfüzyon eklendiğinde 24-48 saat içinde hasta komaya girebilir. Hastalarda ciddi akciğer ödemi  ve nörolojik bulgularda  eşlik edebilir.   

Sağ kalan hastalarda kalıcı rahatsızlıklar gözlenmiştir. Bunların başında kalıcı havale ve kişilik değişiklikleri gözlenmiştir. Nipah virüsü için tedavi şuanlık yoktur, bilim adamları yeni evrimleşen bu yeni virüs için aşı ve ilaç denemeleri yapmaktadır. Nipah virüsü yarasa, domuz, at, keçi, kedi ve köpek aracılığıyla insanlarada hızla yayılabiliyor.

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre Nipah virüsünün etki alanı Singapur, Malezya, Hindistan, Bengladeş olup, bunu yayan meyve yarasalarının buralardan irana, güney Arabistan, Türkiyenin güneyi ve afrikada yayılmış olduğu haritalanmıştır.

Virüs enfeksiyona nasıl sebep olur?

Araştırmacılar, Nipah ve viral adlı aynı türdeki iki virüsü Hendra latch denilen bir protein üzerinde ephrin-B2 ve ephrin-B3 adındaki proteinlerini kan ve lenf damarlarını kaplayan endotel hücreleri üzerinde buldular. Nipah ayrıca akciğer ve böbrek hücrelerini de istila edebilir. Amerikan sağlık Enstitüsü (NIH) nin enfeksiyonla mücadele bölümü (NIAID) 14mart 2014’te yaptığı açıklamada bu virüsün hurma ve hurma özü içeren şuruplarla insana geçebildiği ve insandan insana kan, tükrük ve idrar ile bulaşabildiğini açıkladı. Latent (Gizli) enfeksiyonların aylar veya yıllar sonra ortaya çıktığını yeni yeni fark ettiler.

Nipah’ın hayvanlarda davranışlarını inceleyen virologlar, insanlarda sinir sistemini ve beynine bulaşmadan önce başlangıçta solunum sistemini hedef aldığını düşünmektedir. Ölmüş olan çoğu hasta, kan damarlarının iltihaplanmasına ve hastalığın sonraki aşamalarında meydana gelen beynin şişmesine yenik düştüğü görülmüştür.

Kaynaklar :

1- https://www.sciencenews.org/article/here-is-what-we-know-about-deadly-nipah-virus?tgt=nr

2- http://www.who.int/csr/disease/nipah/en/

3- http://www.who.int/csr/disease/nipah/Global_NiphaandHendraRisk_20090510.png?ua=1

4- http://www.who.int/csr/don/archive/disease/nipah_virus/en/


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here