Geçmişte yaşadığımız bazı anılar, yaşamımızın geri kalan bölümünde bizi olumsuz manada etkileyebilir. Örneğin, geçmişte yaşanan bir köpek saldırısı, daha sonra karşılaşılan her köpeğin bize zarar vereceği düşüncesini ortaya çıkarabilir. Yapılan araştırmaya göre bu gibi travmatik hatıralar artık kalıcı olamayabilir.

Yeni araştırmaya öncülük eden İspanya Madrid Teknik Üniversitesindeki sinirbilimci Bryan Strange, “Geçmişte edinilen duygusal anıları özellikle hedeflemek ve azaltmak için bir anestezi kullanabilirsiniz.” diyor.

Araştırmada, derin sedasyonun (sedatif ilaçlarla hastanın tüm reflekslerinin korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku hali) 50 katılımcıda duygusal hafızayı yeniden birleştirmeyi engelleyip engellemediği test edildi.

Yeniden etkinleştirme işleminden sonra katılımcılarda olumsuz duygusal anılarda seçici olarak hafıza kaybı meydana geldi.

Strange yeni araştırma hakkında, “Duygusal hatıralarla ilgili uyumsuz düşüncelerin ve davranışların ayarlanması, psikiyatrik bozuklukların tedavisinde çok önemlidir. İnsanlarda spesifik duygusal veya travmatik hatıraların yeniden birleştirilmesini seçici olarak bozma yöntemi, travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlar için etkili bir tedaviye yol açabilir.” açıklamasında bulundu.

TM Dijital Haber Merkezi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here